Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker hastalığına bağlı barsak rahatsızlıkları

15.06.2021
59

Uzun süren şeker hastalığı, midenin ve barsak sisteminin adale faalliğini sorgulayan asapların işlevinde azalmayla sonuçlanabi­lir. Şeker hastalığına bağlı gastroparezi denilen bir gidişat ortaya çıkar ve midedeki …

Uzun süren şeker hastalığı, midenin ve barsak sisteminin adale faalliğini sorgulayan asapların işlevinde azalmayla sonuçlanabi­lir.

Şeker hastalığına bağlı gastroparezi denilen bir gidişat ortaya çıkar ve midedeki karıştırma ve itme faaliyetini eksiltir. Zaman içinde, mide gevşek bir torbaya benzemeye başlar ve giderek genişler. Periyodik olarak büyük ölçülerde akışkan ve bir, hatta iki gün evvel yenmiş, kısmen hazmedil­miş yemekleri çıkarabilirsiniz.

Gıdaların mideden barsağa doğru ha­reketlerindeki kumpassızlık, şeker hastalığının hakimiyetini çok efor hale getirmektedir. Metokiopramid denilen bir ilaç, bu rahatsızlığın rehabilitasyonunda zaman zaman tesirli olmaktadır.

Asap zararının temel yeri barsaklar olduğunda, barsağm itici hareketi zayıflar. İshal geceleri ortaya çıkma meylindedir ve makat etrafındaki adale halkasının his ve işlevinin zayıflaması sebebiyle uyku sırasında dışkıyı yakalayamama mevzubahisi olabilir.

Bir ölçü emilim bozukluğu görülebilir, ama bu gidişat, aynı zamanda ortaya çıkan fazla bakteri çoğalışının, tropik olmayan sprunun Barsağın bir ekip gıdalara misalin: buğdayın kabuğundaki gliadin adlı prbitkieine karşı allerjik tepkin göstermesi neticeyi kronik ishal olması hali ya da pank­reas yetmezliğinin de neticeyi olabilir.

Bazı vaziyetlerde, periyodik her ay 1 hafta gibi antibiybitkiik rehabilitasyonu, ishali hakimiyet al­tına alır. Bu, hareketleri zayıflayan ince barsaktaki fazla bakteri gelişmesinin rahatsızlık­tan mesul olduğunu düşündürür.

Başka zamanlarda, is­hal, barsağa giden si­nirlerdeki işlev zayıflamasının neticeyi olabilir. Zaman za­man, bu gidişatta klonidin denilen bir ilaç tesirli olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.