Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker hastalığında ayak meseleleri

20.05.2021
76

Şayet şeker hastasıysanız, ayak meseleleri doğrultusundan özel tehlike taşımaktasınız. Şeker hastası olmayanlarda seyrek mesele oluşturan yaralar, tende su bir araya gelmesi, nasır ve öbür gidişatlar, şeker hastalarında süratle …

Şayet şeker hastasıysanız, ayak meseleleri doğrultusundan özel tehlike taşımaktasınız.
Şeker hastası olmayanlarda seyrek mesele oluşturan yaralar, tende su bir araya gelmesi, nasır ve öbür gidişatlar, şeker hastalarında süratle ciddi tıbbi meselelerin oluşmasına yol açabilir.

Neticede enfeksiyon ya da kangren gelişe­öğrenir ve ağır olaylarda ayak ya da bacağın ke­silmesi gerekebilir.
Altta genel hatlarıyla anlatılan muhte­mel karmaşıklıkların bulguları mevzusunda uyanık olun ve bunlardan biri ortaya çıkarsa hemen hekiminize müracaat etin.

Bununla beraber, insüline bağımlı şeker hastalığının ilk on senesinde, ayak meselelerinin ortaya çıkma ihtimali düşüktür.

Dolaşım Bozukluğu
Uzun müddettir şeker hastası olanlarda sık olarak bacağın minik kan damarlarında do­laşım meseleleri ortaya çıkar. Bu meyil, 40 yaşın üstündeki şeker hastalarında kangren görülme sıklığının, neden olağan popülasyondan çok daha fazla olduğunu açıklamaya takviye­cı olur.

Dolaşım eksilmesi, ayaklarda soğumaya ve mordan koyu kırmızıya kadar değişen bir renk farklılığına neden olabilir.

Diabetik Nöropati
Şeker hastalığmdaki dolaşım bozukluğu­na, asap dokusu kaybı ve ayaklarda hassasiyet eşlik edebilir bazı hastalarda ellerde de.

Neticede, değme duyusunda ve ağrı, sıcak ve soğuğu his­setme maharetinde eksilme olur; bacak ve ayaklarınızda du­yu kaybı alana gelebilir.

Bu duyu kaybı; kesik, yanık ve öbür yara­lanma tehlikelerini de artırır.
Özen gösterilmeyen minik yaralar cerahat lanır ya da ülserleşebilir.
Siz farkına varmadan, yanık veya donma olabilir.

Bu cins yaralanmaları önlemek için, kol ve bacaklarınızın sıcak ya da soğuğa maruz kalmamasına çalışın.

Charcbitki Eklemi
Diyabetik nöropatinin uzun vadede öbür bir ciddi karmaşıklığı, Charcbitki eklemidir. Ender görülen bu mesele, asaplarda zamanla oluşan harabiyetin neticeyidir. Ayak kavsindeki minik kemiklerin tamlı­ğü giderek bozulur ve ayakta süratle şiş­me ve düztabanlık alana kazanç.

Charcbitki eklemi, fazla ağrı yapmasa da, yürüme eforluğuna neden olur.

Ayak Enfeksiyonları
Araştırmalar henüz şeker hastalarının en­feksiyonlara daha duyarlı olduklarını ortaya koymamıştır, ancak enfeksiyonların şeker hastalarında genellikle daha ağır geçtiği ve rehabilitasyona öbür insanlardan daha yavaş cevap verdiği öğrenilmektedir.

Besbelli olarak çoğalmış kan şeker seviyeyi, muhtemelen enfeksiyon yaradılışını hızlan­dırmakta ve makûslaştırmaktadır.

Kan şeker seviyesinin olağan kıymetlere ya­kın hudutlar içinde yakalanması, büyük ihtimalle enfeksiyonların hakimiyetini pozitif olarak etkileyecektir.

En sık tesadüfülen meseleler; ayak tabanında, ülserleşmiş doku üzerinde, tırnak etrafında ve ayak parmakları arasında görülen çıbanlar­dir.

Uygun bir ayak bakımı ile, bu meselelerin büyük çoğunluğu önlenebilir ya da kompli-kasyonlar en aza indirilebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.