Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker hastası olup olmadığınızı kavrayabilirsiniz

24.05.2021
28

Günümüzde şeker hastalığına oldukça sık tesadüfüyoruz. Kaldı ki bu günlerde bir şeker hastalığı salgınından laf ediliyor. O kadar korkmayın, bu o bildiğiniz bulaşıcı hastalık filan değil …

Günümüzde şeker hastalığına oldukça sık tesadüfüyoruz. Kaldı ki bu günlerde bir şeker hastalığı salgınından laf ediliyor.

O kadar korkmayın, bu o bildiğiniz bulaşıcı hastalık filan değil ama mevzunun ne ebatlara eriştiğini çok hoş vurgulayan bir yakıştırma.

Aramızdaki şeker hastası rakamı emin. Bir o kadar da teşhiş edilmemiş olanlar bulunduğunu düşünürseniz, vaziyetin ciddiyetini görürsünüz. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin ehemmiyeti burada da çok büyük. Vaziyet böyle iken ‘Acaba ben bir şeker hastası mıyım? ’ diye sormaz mı insan.

Evvel bir düşünün. Şöyle daha öncekilere bir dönün. Annenizde, babanızda, onların akrabalarında şeker hastası olan var mıydı? İleri yaşta olanlar anne ve babasının ani vefatlarının neden olduğunu genellikle öğrenmiyorlar. Kimileri ise ‘Benim ailemde diabet yok ’ deyip tümceyi şöyle sonlandırıyorlar: ‘Babama 75 yaşında ‘şeker hastasısın ’ dendi ama perhizle düzeldi, ilaç filan kullanmadı. Onunkisi yaşlılık şekeriydi ’ Kimisi de ‘Annemin saklı şekeri var dendi ama şekeri hep klasikti ve hiçbir rehabilitasyon görmedi ’ diye anlatıyor.

KENDİMİZDEN NE ZAMAN ŞÜPHELENMELİYİZ?

Tam bu misaller, anlatan şahıslar kondurmak istemese de, ailede şeker hastalığının bulunduğunun bir göstergesi. Ailenizde bu cins misaller varsa açlık kan şekerinize baktırın.

Epeyce iştahınız var ama yeniden de kilo veriyorsunuz veya birkaç gündür flu görmeye başladınız. Açlık kan şekerinize baktırın.

Kendinizi öğrendiniz öğreneli fazla kilolarınız var. Kiloluluk, şeker hastalığı tehlikesini artırdığına göre açlık kan şekerinize baktırın.

Yaşınız 40′ı geçmiş, yüksek tansiyonunuz var, kandaki yağlar kolesterol, trigliserid yüksek ve bununla beraber kalbinizi besleyen damarlarda daralma olduğunu bildiğiniz. Daha ne bekliyorsunuz? ‘Acaba şeker hastalığım var mı? ’ diye kendinize ve hekiminize sorsanıza.

Tosuncuk da sınan kocaman bir bebek dünyaya getirdiyseniz bunun sebebi belki de hamilelikte ortaya çıkan şeker hastalığınızdı. Hamilelikte veya doğum sonrası incelenmediyse açlık şekerinize baktırın.

Birkaç yıldır ayaklarınızda anlaşma, karıncalanma veya yanma var. Özellikle de geceleri şiddetleniyor ve sizi yattırmıyor. Öyleyse ne bekliyorsunuz?

Çoğu insan şeker hastasının yaralarının geç iyileştiğini öğrenir ve kimi zaman da ‘Hayret, yaralarım da tez iyileşir. Bu şeker hastalığı da nereden çıktı? ’ diye hayıflanır. Vaziyetlerde de açlık kan şekerinizi ölçürün.

Açlık kan şekerinize 8 – 10 saatlik bir açlık yarıyılı sonrası kahvaltı evveli kan şekeri seviyeyi baktırdınız ve 110 mg / dl ’nin üstünde bulduysanız hekiminizle görüşün.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.