Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker hastasının perhizi

20.05.2021
28

Kilonun sağlık için ehemmiyetli bir etmen olduğu giderek sarih bir biçimde anlaşılmakta­dır. Fazla kilo, şeker hastaları sözkonusu ol­duğunda özellikle ehemmiyetlidir. Kiloluluk en yaygın şeker hastalığı cinsiyle insüline …

Kilonun sağlık için ehemmiyetli bir etmen olduğu giderek sarih bir biçimde anlaşılmakta­dır.
Fazla kilo, şeker hastaları sözkonusu ol­duğunda özellikle ehemmiyetlidir.

Kiloluluk en yaygın şeker hastalığı cinsiyle insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı ilişkilidir. Sarihtir ki, kiloluluk, genetik ola­rak duyarlı insanlarda şeker hastalığının büyümesine yol açan bir tetikçi olarak et­ki göstermektedir.

Pankreas tarafından üretilen insülin mik­tarı banal kiloda bir şahıs için yeterli olabile­ceği halde, fazla kilolu insanlarda insülin arzı daha büyüktür. Şeker hastalığı olan şiş­man insanlarda, pankreas, arzı karşılaya Bu sebeple, kilo hakimiyeti, insüline bağlı olmayan şeker hastalıklarının önlenmesinde ve rehabilitasyonunda çok ehemmiyetlidir. ABD ’de yakla­şık 10 milyon insanda, hastalığın bu şekli mevcuttur; yüzde 80′i fazla kiloludur. Bu in­sanların yarısı durumunun farkında değildir.

Perhizde nasihat edilen, karışık karbon­hidratların alınması ve yağların eksiltilmesi­dır.
Şekeriniz varsa ve kilo kaybetmeniz gere­kiyorsa, bir perhiz uzmanından alınacak tavsi­yeler bereketli olabileceği gibi, genel perhiz ku­rallarını izlemeniz de yeterli olabilir.
Şeker hastası olanlar ve olmayanlar, alt­daki genel perhiz kaidelerini uygulayarak kilo verebilirler.

Kaloriler
Galibiyetli bir rejim için besleyici açıdan den­geli bir perhiz temel alınmalıdır.
Hafif bir kalori azaltımı günlük lüzumun takribî 500 kalori al­tına kesintisiz kilo kaybı için çok uygun görün­mektedir.

İstediğiniz kiloya ulaştıktan sonra, kalori ölçüsünü hafifçe çoğaldırabilirsiniz, ama yeni kilonuzu gözetmeye dikkat edin.

Yağlar ve karbonhidratlar
Yağ tüketiminizi, günlük kalori tüketimi­nizin yüzde 30′unun altına düşürün.
Doymuş yağları hayvansal yağlar toplam kalorinizin yüzde 10′una düşürün. Yedikle­rinizin takribî yüzde 50′si, az işlenmiş hububat­lı ekmek, tahıl ve değişik hububatlar, patates, pirinç ve makarna gibi karışık karbonhid­ratlar açısından zengin olmalıdır.

Lif
Bazı araştırmalar, karbonhidratların kalori tüketiminin yüzde 50′sini oluşturması duru­munda, bazı lif şekillerinin, kandaki gliko­zun ve kolesterolün hakimiyetine takviyeci olabileceğini göstermektedir. Ancak, netice­lar kesin değildir.
Taze meyve ve sebzeler, hububatlar ve hubu­batlar dahil olmak üzere, karışık karbon­hidratlar açısından zengin bir perhizde, kalori oranı düşük, lif oranı yüksektir.

Kolay karbonhid­ratlar ve şeker açı­sından zengin gı­daların tatlılar ve şekerli çörek, tart, kek ve bisküvi gibi fırınlanmış yiyecekler dahil olmak üzere tüketimini eksiltin.
Bu besinlerin bir hayliyi büyük ölçüde yağ kapsar.

Prbitkiein
Prbitkieinin kalorilerinizin yüzde 12 ile 20′sini sağlaması gerektiği biçimindeki stan­dart nasihat, şeker hastası olsun olmasın her­kes için geçerlidir İmtiyaz: Böbrek ya da ka­raciğer meseleleriniz varsa, prbitkiein tahribi so­nucu ortaya çıkan atık mahsulleri yok edemeyebilirsiniz. Bu sebeple daha az prbitkiein tü­ketmeniz gerekir. Nasihat için hekiminize müracaat etin..

Değişik yaşam stili etmenleri
Şeker hastalığınızı sorgulamayı bilin; onun sizi sorgulamasına izin vermeyin.
Kilo teftişinin yanısıra, şeker hastalığı idaresinin iki değişik personeli de ehemmiyetlidir:

1 – İlaçlar
Tek başına perhiz, şeker hastalığınızı sorgulayamıyorsa, ağızdan alman ilaçların ya da insülin iğnelerinin kullanımı gerekdi olabilir.
Yediklerinizin zaman­laması ve ölçüsündeki meblağlılık, şeker hastalı­ğı için ilaç alıyorsanız özellikle ehemmiyetlidir.

2 – Egzersiz
Egzersiz kilonuzun sorgulanmasına yar­dımcı olmanın yanı gizeme, kan şekeri seviyesini­zin de düşürülmesine de takviyeci olabilir.
Yapmanız gereken kumpaslı bir hafif egzersizdir.
Genel bir tıbbi tetkikten geçin, yavaş yavaş başlayın ve hekiminizin direktiflerini dikkatle uygulayın. Şeker hastalarının özel meseleleri vardır. Kimilerinde dolaşım bozuk­luğu ya da bacaklarda zayıflamış asaplar mevzubahisi olabilir. Hekiminiz, şahsi lüzum­larınıza uygun bir egzersiz programının ha­zırlanmasında, size takviyeci olabilir

Kaynak olarak www.hekimce.com‘dan faydalanılmıştır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.