Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker hastılığı hamilelik ve diabet

26.05.2021
53

Hamilelik, şeker hastalığı ile beraber yaşa­manın en ehemmiyetli düzeylerinden biridir. Kan şekeri hakimiyetinin iyi sağlanamaması; gerek bebek, gerekse anne açısından pek çok mesele doğurabilir. Bu …

Hamilelik, şeker hastalığı ile beraber yaşa­manın en ehemmiyetli düzeylerinden biridir. Kan şekeri hakimiyetinin iyi sağlanamaması; gerek bebek, gerekse anne açısından pek çok mesele doğurabilir. Bu meseleler sıkı kan şekeri kont­rolü ile aşılabilir. Şayet hamileliğin başlangıcın­dan doğuma kadar geçen müddette harikulade seviyede kan şekeri hakimiyeti sağlanırsa, anne ve bebeğinin tehlikeyi, sıhhatli bir kadınınkinden çok az yüksektir.
Sık sık yapılan kan şekeri ölçümleri buna takviyeci olabilir.

Yumurtanın döllendiği andaki kan şekeri hakimiyetinin bozuk olması, ufalanma ve ce­nine dönüşme evresinde yarık dudak, omurganın sonundaki kemiğin bulunmama­sı ya da kalpte delik gibi bir hayli doğumsal anormalliğe yol açabilir. Bu sebeple diyabetik bir hamilenin, sıhhatli bir doğum için do­ğum evveli bakım ve takibi, kadın doğum uzmanı ile diyabet uzmanının işbirliği içinde olmasını gerektirir. Hakimiyet harikulade dü­zeyde HbAle sıradan yakalandıktan ve hamile­lik sıradan biçimde izledikten sonra hasta­nın sağlık kurumuna yatırılmasına gerek yoktur. Harikulade hakimiyet seviyesinin günümüzde muhtemel olması sebebiyle bebek sıradan gelişimini gösterir ve hamilelik natürel sürecinde 40 hafta bitirilir. Doğum natürel vakit­cinde reelleşirse, annenin şeker hastası ol­ması ya da olmaması bir fark oluşturmaz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.