Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker Nasıl Yükselir?

13.06.2021
28
Şeker Nasıl Yükselir?

İnsülin pankreas bezi tarafından üretilen ve kan şekeri bedeline göre salınan bir hormondur. Ana görevi kandaki şekeri glukozu hücrelerin içine taşımaktır. Hücrelerdeki glukoz, günlük hayatımızı devam ettirmeyi sağlan ana enerji kaynağıdır.

Tip 2 şeker hastalığı nasıl büyümektedir?

Tip 2 diyabet genellikle insülin salgılanmasında bir noksanlık ve/veya hücrelerin bu hormona karşı duyarlılığının eksilmesi neticesinde büyür. Zira sindirim sistemi kaynaklı bazı hormonlar ve hücre içindeki bazı sinyal mekanizmaları ya insülinin hücre içine girişine izin vermez ya da hücre içinde insüline karşı bir direnç oluşur. Bu tabloya “İnsülin Mukavemeti” denilmektedir. Direnç sebebiyle pankreas bezi daha fazla insülin salgılamak zorunda kalır. Bu da pankreas bezinin fazla kullanılmasına ve eskimesine neden oluyor. İnsülin yağ depolanmasını sağlayan bir hormon olarak fazla salındıkça yağlanma ve kilo alma başlamaktadır.

Tip 2 diyabette başlangıçta insülin salınımı çoğalır ancak artan insülin salınımı da kandaki yüksek şeker seviyelerini eksiltemez. İnsülin görevini yerine getiremeyince, gıdalarla aldığımız şeker ve değişik yiyecek unsurları gereksinim dinleyen hücrelere giremez. Böylece, hücrelerde şeker açlığı yaşanırken, kandaki şeker seviyeleri klasik kıymetlerin üstüne çıkar. Kandaki şekerin çok çoğalması, zehir tesiri yaratır ve bedenin tüm hücrelerini imha eder.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.