Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker seviyenizi kendiniz ölçün

31.05.2021
69

Şeker hastalığının rehabilitasyonunda kan şekeri seviyesinin hakimiyet edilmesi oldukça ehemmiyetli­dir. Kendi kendinize kan glikoz seviyesini /ölçme, şeker hastalığını hakimiyet altında yakala­mak için beslenmenizde, ilaçlarınızda ve …

Şeker hastalığının rehabilitasyonunda kan şekeri seviyesinin hakimiyet edilmesi oldukça ehemmiyetli­dir. Kendi kendinize kan glikoz seviyesini /ölçme, şeker hastalığını hakimiyet altında yakala­mak için beslenmenizde, ilaçlarınızda ve eg­zersizinizde yeni tertip etmeler yapıp yapma­manız gerektiğini tanımlamanın bir yoludur.

Glikoz seviyelerinin ölçümü, insülin kullananlarda olduğu gibi ağızdan ilaç kullanan hastalarda da ehemmiyetlidir.
Hamile veya kan şekeri balanssız olan unstable şeker hastalarının, günde birkaç kere kan glikoz seviyelerini ölçmeleri uygun olur.

Genelde hem idrar hem de kan testleri ye­meklerden ve uyumadan evvel yapılmalıdır. Bu yarıyıllarda glikoz seviyeleri banale daha yakındır. Ayrıca hekiminiz son 6-8 haftada kan şekerinizi ne kadar hakimiyet ede­bildiğinizi tanımlamak için özel bir test glikolize hemoglobin testi yaptırabilir.

Her ölçümün neticesini dikkatle kaydolun: Bu neticeler hekiminizin, rehabilitasyon programının tesirli olup olmadığını ve ilaçlar, beslenme ve egzersiz programında farklılık gerekip gerekmediğini tanımlamasında yar­dımcı olacaktır.

Hekiminiz hangi tip testin kan veya idrar si­zin için uygun olacağı mevzusunda tekliflerde bulunacak ve testi ne za­man ve nasıl yapacağını­zı ve kaç kere yapmanız gerektiğini tanımlamada destekçi olacaktır.

İdrar Testleri
Bu cins testlerin kullanımı oldukça kolay, kullanışlı ve ucuzdur. Bununla beraber bu testlerin kullanımı insüline bağımlı olmayan şeker hastaları ve kan glikoz seviyeleri çok yüksek ya da çok düşük olmayan hastalarla hudutludur.
Piyasada bir hayli idrar testi bulunmaktadır; glikoz seviyesini tanımlamak için kimilerinde kimyevi harekât görmüş çubuklar kullanılır­ken, kimilerinde de tabletler kullanılır.
Her ikisi de idrarla temas ettiğinde renk değiştirir.
Renkteki farklılığın derecesi idrardaki glikoz ölçüsünü gösterir ve kandaki glikoz ölçüsünü de dolaylı olarak yansıtır.
İdrardaki aseton ve öteki ketonları ölçen testler de bulunmaktadır.

Kan Testleri
Kan testleri doğrudan ölçüm sağlar, ancak id­rar testlerinden daha pa­halı ve daha güç kullanı­lırlar, Bununla beraber bebeklerde ve ergenlik yarıyılındaki şeker hastalarında, insüline bağımlı şeker hastaları veya böbrek hastaların­da ve hamile şeker hastalarında kan testi da­ha uygundur.

Kan testlerinin muhtelif tipleri vardır. Genellikle hepsinde parmak ucundan alman bir kan damlası kimyevi harekât görmüş bir çubuğa damlatılır. Bu cins testleri yaparken hekiminizin ve kullanma rehberinin tekliflerine uyun.
Egzersiz evveli ve sonrasında kan glikoz seviyesinin ölçülmesi ehemmiyetli olabilir. Glikoz seviyesini egzersiz evveli, egzersiz sırasında ve sonrasında ve ayrıca ilaç ve besin alarak idmandan evvel ve sonra kaydolarak, egzersizin şeker hastalığının seyrine tesiri mevzusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.