Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker yerine kullanılan maddelerin dünyası

23.04.2021
7
Şeker yerine kullanılan maddelerin dünyası

Şekeri gıdalarımızdan çıkarmak Şeker yerine kullanılan maddelerle başlayalım. Tatlandırıcılar, tadı çay şekerine sakoroza çok benzeyen fakat reelinde şekerden çok daha tatlı olan ve şekerin yerini alan …

Şekeri gıdalarımızdan çıkarmak
Şeker yerine kullanılan maddelerle başlayalım. Tatlandırıcılar, tadı çay şekerine sakoroza çok benzeyen fakat reelinde şekerden çok daha tatlı olan ve şekerin yerini alan maddelerdir. Bu tatlandırıcıların çoğu hiç kalori vermezler. Öbürleri, toplam kalorisi yeteri kadar çok eksiltilmiş yiyecekler üreterek yalnızca minimum seviyede kalori verirler.

Şeker yerine kullanılan madde çeşitleri
Suni tatlandırıcılar olarak da adlandırılan şeker yerine kullanılan maddeler perhiz alkolsüz içeceklerde, pudinglerde, pişmiş gıdalarda, yoğurtta ve sakızda bulunabilir. Tatlandırıcılar sofrada da kullanılabilirler.

Bu tip ürünler, fazla şekeri ve insanların tükettiği toplam kaloriyi eksilttiği için şeker yerine kullanılan maddelere olan arz son senelerde aniden çoğalmıştır. Fakat toplam olarak daha az tatlandırıcı tüketmek yerine şimdi insanlar, on sene evvelinde kullandıkları miktarın üç katından daha fazla suni tatlandırıcı kullan­maktadırlar.

Sıradan bir 350 santilitrelik teneke kutu alkolsüz içecek, 10 çay kaşığından fazla şeker ve 100 kalori kapsar ve 0 çay kaşığı şeker ve 0 kalori kapsayan aynı büyüklükte perhiz alkolsüz bir içecekle kıyaslanabilir.

Siklamatı anımsıyor musunuz?
Siklamatların cylamate ya da öğrenilen ismiyle “sakarin ’in” yaygın olarak şeker yerine kullanıldığı 1950′leri andırabilirsiniz. İsıya dayanıklı ve şekerden bitkiuz kat tatlı olan bu tatlandırıcı çok popüler olmuştu ve pişmiş ürünler, hububatlar, konserve yiyecekler, içecekler, diş macunu ve hatta gargaraya dahi eklenmişti. Fakat seneler sonra, 1960′ların sonlarında siklamatin kapsayan sakarinin yüksek dozlarda tat­landırıcıyla beslenen laboratuvar farelerinde mesane urlarına yol açtığı ortaya çıktı. Bu neticelere dayanarak FDA Besin İlaç Dairesi siklamatin Amerika Birleşik Devletleri ’de kul­lanımını yasakladı.

O zamandan bu yana daha çok çalışma yürütüldü ve bu tatlandırıcının illet hastalıkojen olduğuna dair hiçbir kabide bulunamadı fakat kullanımı için yine onaylanması gerekmektedir. Siklamatlar Birleşik Devletler hariç Kanada, Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Afrika ’da elliden fazla ülkede kullanılmaktadır. Türkiye ’de ise ilaç sektöründe tatlandırıcı hammaddesi olarak kullanılmaktadır.

Yemeklerdeki şekerin ve sofrada kullanılan tatlandırıcıların yerini suni şekerli maddeler, şekerin kendisinden 2000 kat kadar olabilir.

Sakarin
Genellikle Tatlı & Düşük Kalorili ya da “pembe şeker” olarak öğrenilen sakarin daha sonra gözde şeker tatlandırıcısı oldu. Şekerden 300 kat daha tatlı olan bu popüler şeker yerine geçen maddeler senelerdir birçok fırınlanmış üründe, hukuki­batta, alkolsüz içecekte ve sofrada tatlandırıcısı olarak kullanılmaktadır. İnsanlar­da olmasa da laboratuvar hayvanlarında illet hastalıke neden olduğu kabidelendiğinden dolayı, kısa zaman içinde sakarinin güvenliği konusunda da müzakereler başladı. Ancak hiçbir zaman kabidelenmemiş bu bilgi, sakarinin pazardan kaldırılması gerek­tiğini göstermedi. Bu sebeple, besin ürünlerinin, laboratuvar hayvanlarında mesane illet hastalıki geliştirdiği gösterilmiş olan sakarin maddesi kapsadığını göstergecek şekşehirde ürünlerin etiketlenmesi 1977′den itibaren istendi. Ancak son zamanlarda bu etiketleme lüzumluluğu da ortadan kalktı.

Aspartam
1981′de, on seneden uzun süren kapsamlı tehlikesizk testlerinden sonra Amerika Birleşik Devletleri şeker yerine kullanılan bir başka maddeyi onayladı. Aspartam olarak öğrenilen bu tatlandırıcı, NutraSvveet ve Equal adlarıyla pazarlandı. Aspartam, iki aminoasit-deri oluşur aspartik asit ve fenilalanin. Aspartam ’ın tadı, şekerin tadına oldukça eş, 200 kat tatlıdır ve kalori bedeli yoktur. Fırınlanmış ürünler, konserve yiye­cekler, pudingler, jelatinler, dondurulmuş tatlılar, içecekler, sıcak çikolata, perhiz alkolsüz içecekler ve sakız gibi birçok ürün aspartam içermektedir. Isıya dayanıklı değildir bu surattan aspartam kullanılan ürünler, çok fazla pişirme ya da fırınlanma gerektirmeyenler olmalıdır. NutraSvveet Equal de mavi paketi içinde kahve ve çay gibi içeceklere eklemek, hububat gevreği ve yoğurdun üzerine serpmek için sofrada tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Şeker yerine geçen Aspartam ’ın kullanımı ile alakalı müzakereler yükseldi ve tehlikesizk testi uygulanmaya devam edildi ancak hiçbir araştırma özellikle makul porsiyonlarda kullanıldığında bu tatlandırıcının tehlikesiz olmadığını kanıtlayamadı. Resmi standartlarda aspartam kullanımı için konulan direktif, birçok insan tarafından genel olarak tüketilen miktarı aşırısıyla geçmiştir.

Orta-vücutta bir yetişkinin üst limitlere erişmesi için aspartamdan yapılmış on beşten fazla 350 santilitrelik kutu başka bir deyişle 6 litreyi aşan perhiz alkolsüz içecek tüketmesi gerekir.

Perhizlerde aspartam kullanımını eksiltmeye neden olan öbür meseleler, aminoasid olan fenilalanini metabolize etmeye yarayan enzimin eksik olabildiği bir grup insanla alakalı meseleleri kapsar. Fenilketonıtri denilen bu hastalık kalıtsaldır. Çocukta zeka manisine de yol açar ve ender tesadüfülür ancak bu aminoasit tüketilirse tehlikeli olabilir. Bebekler doğduğunda bu kalıtsal anormalliğin takibi yapılır. Bundan dolayı, fenilalanin kapsayan tüm ürünlere hamileler için sakıncalarını belirten etiketler konulmalıdır.

Asesulfam K
1980′lerin sonunda ktümörü ve hazır yiyeceklerde, tatlılarda, şekerlemelerde, alkolsüz içeceklerde, sakızlarda ve sofrada tatlandırıcı olarak kullanılması için şeker yerine kullanılan başka bir madde sunuldu. Asesulfam K olarak öğrenilen aspartam yerine kullanılan bu madde Sunette ve Svveet One olarak pazarlandı. Asesulfam K, şekerden 200 kat tatlıdır ancak bazen sonradan ağızda kalan tat sebebiyle sık sık öbür tatlandırıcılarla birlikte kullanılır. Asesulfam K kalori kapsa­mez, beden tarafından metabolize edilmez ve idrar yoluyla bedenden atılır. Bu ikame maddesi de tehlikesizk açısından kapsamlı olarak incelenmiş ancak o kadar zehirli etkisi olmadığı gösterilmiştir.

Suni tatlandırıcıların öbür tipleri
Siklamatların mümkün yine sunumunun yanı gizeme son zamanlarda ülkemizde öbür tatlandırıcıların kullanımı kabul görmektedir. Bunlar sukraloz ve alitamdır.

Sukraloz, reelinde şekerden yapılan düşük kalorili bir tatlandırıcıdır. Şekerden 600 kat tatlıdır ve kalori katkısı yapmaz. Bu tatlandırıcı, besin operasyonu sırasında oldukça dayanıklı olduğundan fırınlanmış ürünlerde en çok seçim edilen tatlandı­rıcıdır. Şu gizemeler sukraloz yirmi beşten fazla ülkede bulunabilir.

Aminoasitlerden yapılan bir tatlandırıcı olan Alitam, şekerden 2000 kat daha tatlıdır. Bu ürün pişirmede, fırınlamada, içeceklerde, sofrada tatlandırıcı olarak ve dondurulmuş tatlılarda kullanışlı olabilir.

Şeker yerine creçen maddeleri kullanmak
Son on senede şeker yerine geçen maddelerin günlük kullanımı üç kat arkasıydıysa da çalışmalar genel olarak beden ağırlığında aşikar bir değişiklik ya da fazla şe­kerli ürünlerin tüketiminde genel bir eksilme göstermemiştir. Birçok ferdin hem şeker yerine kullanılan maddeleri kapsayan yiyecekler hem de olağan şekerli olanları tüketmek gibi bir sentezini seçim ettikleri görülmektedir.

Şeker yerine geçen maddeler, uygun olarak ve çay şekerinin yerini tutacak şekşehirde kullanılırsa kilo vermeye çabalayan fertlere takviye edebilir. Şeker yerine geçen maddeler çok emelli kullanılmaktadır ancak tüketicilerin bunların çay şeke­riyle aynı işi görmediğini kavramaları gerekir. Bileşimleri sebebiyle bu ikame mad­deleri şekerin yerini alamaz. Bu sebeple aşağıdakileri yapmak önerilir:
* Şeker karşılığının ne olduğunu bilmek için tatlandırıcı paketinin etiketini okuyun.
* Tatlandırıcı üreticileri ve tanıtıcıları tarafından geliştirilen yemek tariflerine bakın.
* Dondurulmuş tatlılar, jelatinler, içecekler, yoğurt ya da sütle yapılan meyveli içecekler ve salatalar gibi ısıtma gerektirmeyen yemek tariflerini daha çok ter­cih edin.
* Beğendiğiniz yemek ve yemek tariflerini deneyin. Doğruyu elde etmek için birkaç sınama gerekebilir ancak bir müddet sonra güzelinize gidecek yeni bir tarif bula­öğrenirsiniz.

Gördüğünüz gibi şeker yerine kullanılan hiçbir madde tek başına tüketicilerin tüm gereksinimlerini karşılamaz. Tatlandırıcıların kimileri sofrada kullanılacak şe­kşehirde öbürleri ise fırınlanmış ürünlerde, içecekler ve dondurulmuş yiyecekler­de seçim edilir. Düşük kalorili tatlandırıcılar yiyecek piyasasında yeri olmasına, toplam şeker alımına ve kişinin “tatlı tutkusunu” eksiltmeye destekçi olabilmelerine karşın, fertler bu ürünlerin kilo kontrolünde büyülü bir değnek olmadığını akıl­larında yakalamalıdırlar. Tek başına tatlandırıcı kullanmak kötü bir beslenmeyi karşılama edemez. Kilo vermeye çabalayan fertler, en iyi neticeler için yeniden de bir egzersiz programı ile balanslı bir perhizi birleştirmelidirler.

Toplam şeker ve yağ kalorisini düşürmek
Uygun şekşehirde tasarlanırsa diyetteki toplam şeker ve yağ miktarını eksiltmek mümkündür. Ancak sizin iyi beslenme alışkanlıkları ile alakalı bilginiz bu ürünleri seçerken aklınızdan çıkarsa bu mümkün olmaz. Daha az şekerli ve daha az yağlı yiyeceklerin her zaman düşük kalorili olduğunu sanmayın Gerçekte birçok yiye­cek, lezzeti, yapıyı ve dokuyu karşılama etmek için sıklıkla toplam kalori kıymetinde küçük değişikliklere yol açan ve şekerin öbür şekilleri ya da şekerin kendisi gibi öbür kalori üreten yiyeceklerden yeterli miktarda sağlar. Bal ya da fruktoz, çay şekeri­nin yerine konulursa kaloriniz değişmeyecektir. “Light” yazan ürünlerin her zaman düşük kalorili olduğu neticesine varmayın. Bazen yalnızca rengi ya da dokusu açısından daha light olabilir. Farkı görmek için gıda etiketlerini karşılaştırın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.