Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sıhhatli atıştırma alternatifleri

08.05.2021
70
Sıhhatli atıştırma alternatifleri

Sadece Yiyecek Piramidi’nin tamamına uyan öğünler seçmek yeterli değildir. Ayrıca, atıştırmalar da yiyecek gruplarından seçilmelidir. Atıştırma, her gün üç ana öğün arasında yer alan yiyecek …

Sadece Yiyecek Piramidi’nin tamamına uyan öğünler seçmek yeterli değildir. Ayrıca, atıştırmalar da yiyecek gruplarından seçilmelidir. Atıştırma, her gün üç ana öğün arasında yer alan yiyecek tüketimi anlamına kazanç. Bir Hayli insan günde en az bir kere atıştırır ve bir hayli insan gün süresince aralıksız atıştırır. Atıştırma sanayisi, süratle gelişen bir pazardır ve her sene varolan alternatiflere yenileri ilave edilir. Besin imalatçıları, erişkin ve çocukların eş biçimde marketlerde satılan atıştırma besinlerinin alakalarını sürüklediğini ve bu insanların konutta, ellerinin altında bulunması için hazır cinste bir hayli yiyecek satın aldıklarını öğrenirler.

Ancak sıhhatli atıştırma gıdalarını hayatınızı tabakayız için yeme ve satın alma alışkanlıklarınızı değiştirmeniz çok da güç değildir. Anımsanması gereken en ehemmiyetli şey “boş kalori” seçimler yerine, yiyecek kıymeti açısından yoğun atıştırma gıdaları yemektir. Yiyecek kıymeti açısından yoğun yiyecekler, kalorinin yanı gizeme nitelikli yiyecek, vitaminler, mineraller, lif, protein ve öteki yiyecekler sağlayanlardır. Ayrıca bu boş kalori kaynakları yalnızca kalori sağlar ancak başka yiyecek sağlamaz. Atıştırmak için seçilen yiyecekler sadece Yağlar/Akışkan Yağlar/Tatlılar Grubunda değil Yiyecek Piramidi’ndeki muhtelif gruplardakilerde olmalıdır.

Bisküvi ya da şekerlemeleri elinize aldığınızda bir dahaki sefere bunu aklınız­da tutun. Bir parça meyve ya da azıcık yoğurt daha iyi bir seçim olmaz mı? Sıhhatli atıştırma alternatifleri aşağıyıkileri kapsar:

* Taze/kurutulmuş meyve
* Taze sebze çubukları
* Küp biçiminde peynir/peynir dilimleri
* Yağsız patlamış mısır
* Krakerler
* Simit/poğaça
* Ufak kekler
* Kuru üzümlü ekmek
* Meyveli şekerlemeler
* Bisküvi
* Pirinçli kek
* Cips
* Az yağlı yoğurt
* Dondurulmuş yoğurt /buzlu süt
* Lor

Öğün ve atıştırmalarınızı tasarlamak, yaşam boyu sıhhatli yeme tasarısına başla­mada ve neticede beden ağırlığınızı hakimiyet altında yakalamanızda ehemmiyetli bir adımdır. Yiyecek Piramidi Kılavuzu, kendiniz ya da ailenizin yiyecek gereksinimini tasarladığınızda size takviyeci olabilecek tek vasıtadır. Bu vasıta, yalnızca sıhhatli bir perhiz oluşturmaya takviyeci olmaz, aynı zamanda denge, spektrum ve makul olmaya müteveccih yol göste­ricidir. Ayrıca bu vasıta, bütün bir kilo hakimiyeti için besin alımınızı eksiltmenin esasını oluşturmada da destekçidir. Beslenme hakkında daha fazla şey bilmeye devam ettikçe bu bilgileri uygulamaya koymak için ek yollar arayacaksınız.

Yiyecek kıymeti açısından yoğun yiyecekler nelerdir?
Yiyecek yoğun yiyecekler kalorilerin yanı gizeme vitaminler, mineraller ve lif gibi yiyecek katkısı olanlardır. Bu besinler Yiyecek Piramidi’nin hububat, sebze, meyve, süt ve süt mahsulleri ve et gruplarında bulunabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.