Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ten kalınlığı ölçme testi

29.04.2021
23
Ten kalınlığı ölçme testi

Vücuttaki yağın daha kolay ve daha yaygın ölçümü ten kalınlığı ölçeklerini kullanarak yapılabilir. Bu ölçekler, beden yağ kompozisyonunun ölçüsünü tanımla­meye takviyeci olmanın en ekonomik ve …

Vücuttaki yağın daha kolay ve daha yaygın ölçümü ten kalınlığı ölçeklerini kullanarak yapılabilir. Bu ölçekler, beden yağ kompozisyonunun ölçüsünü tanımla­meye takviyeci olmanın en ekonomik ve en basit yoludur. Eğitimli şahıslar, bu özel aleti tenin hemen altında bulunan beden yağı ölçüsünü tanımlamak için kullanır­lar. Ten altı yağlan olarak adlandırılan bu yağlar, vücudun tüm yağ lüzumunun neredeyse yarısını oluşturur. Test etme harekâtı genellikle kolun üstü, sırtın altı, karın ve uyluk gibi vücudun muhtelif noktalarındaki ten kalınlığının ölçümünü yap­mayı gerektirir. Bu bölgelerde bulunan ten altı yağ ölçüyü tüm bedende buluna­öğrenen toplam yağ ölçüsünü tanımlamaya takviyeci olur. Bu usul, bir hayli sıhhat ve fıtness klüpleri, hekim ve diyetisyenlerde mevcuttur ve tesirli bir ölçüm usulü sunar.

Ten altı yağı, tenin hemen altında bulunur ve beden yağının takribî yarısını oluşturur. Ten kalınlığı ölçümleri; uyluk, kolun üstü, karın ya da sırttan yapıldığında, bu bölgelerdeki yağ ölçüyü tüm bedende bulunan toplam yağ ölçüsünü tanımlamaya takviyeci olur.

Beden sıkıştırma testi
Kendi beden yağlarının süratli ve basit bir ölçümünü yapmak isteyen fertler için birkaç başka alternatif daha vardır. Bunlardan birisi de beden sıkıştırma testi olarak öğrenilen ten kalınlığı ölçme usulünün kolaylaştırılmış bir usulüdür. Bunu kendi kendinize basitlikle yapabilirsiniz. Omuz ve dirsek arasındaki kolda bulu­nan teni anlayın ve belin 2,5 cm altından teni yine anlayın. Adale yerine tenin başparmak ve işaret parmağı ile sıkıştırılması gerekir. Yakaladığınız ten ölçüsünü ölçün. Ölçüm, 2,5 cm’den büyükse bu, fazla beden yağının bir gösterge­si olabilir. Daha Önceki slogan “bir inç sıkıştırma” 2,5 cm Ç.N bu beden sıkıştırma testin­den türetilmiştir.

Bel ölçümü
Ayrıca bel miktarınıza bakarak sıhhat tehlikenizi değerlendirebilirsiniz. Burada bedendeki orta bölgedeki ya da hayat uzuvları ortamındaki fazla yağ ölçüsünü ölçeceksiniz. Kadınlar için 89 cm’den, erkekler için ise 102 cm’den büyük bir bel ölçümü, sıhhat statüsüne müteveccih bir tehlikeyi göstermektedir.

Gelecekteki yeni usuller
Bedendeki yağ seviyesini tanımlayan yeni usullerin incelenmesi ve geliştiril­mesi devam etmektedir. Bu yeni usullerin kimileri banyo tartısına eş mahsul­ler iken öbürleri pahalı teçhizat gerektirebilir. Alternatif rakamı çoğaldıkça fertler, bu test etme usullerine daha basit erişebileceklerdir.

Beden yağı tanımlama kılavuzu
Bu operasyonların her biri, şahsın beden yağ yüzdesini verir. Beden yağ yüzdesine direnen sıhhatli seviyeleri tanımlamak için oluşturulan kılavuz alttaki gibidir:
NORMAL/SIHHATLİ FAZLA KİLOLU OBEZ
Kadın %15-%25 %25.1-%29.9 %30′dan büyük
Erkek %10-%20 %20.1-%24.9 %25′den büyük

Herkesin enerji depolamak, ısı izolasyonuna takviyeci olmak ve değişik zorunlu işlevleri yerine getirmek için bedeninin azıcık yağa lüzumu olduğunu usunuzdan çıkarmayın. Kadınların bedenleri erkeklerinkinden daha fazla yağ kapsar; ayrıca bayanlar, erkeklerden daha az adale ve kemiğe sahiptir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.