Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zayıflamanın en iyi yolu nedir?

04.10.2021
28
Zayıflamanın en iyi yolu nedir?

Obezite her üç bireyden birini tesirler ve netice olarak, popülasyonun yarısından aşırısı her sene bazı perhiz cinsleri ya da kilo verme programlarından netice bekler. Bu insanların …

Obezite her üç bireyden birini tesirler ve netice olarak, popülasyonun yarısından aşırısı her sene bazı perhiz cinsleri ya da kilo verme programlarından
netice bekler. Bu insanların sadece birkaçı gerçekten nasıl ve ne yapmaları gerektiğini öğrenir.

Zayıflamak için hazır mısınız?
Peki bu fazla kiloları vermek için hazır mısınız? Sağlıklı iyi beslenme ve yavaş ancak kumpaslı kilo vermeye odaklanma zamanının geldiğine karar verdiniz mi? Karar verdiyseniz, kendi kendinize alttaki sualleri mesele:
* Yaşam stilimde farklılık yapmaya hazır mıyım?
* Kilo vermek için zaman harcamaya istekli miyim?
* Yeme alışkanlıklarımın geçici değil kesintisiz olması gerektiğini öğreniyor muyum?
* Ağırlığın yavaş yavaş eksileceğini kavradım mı?
* Hareket seviyemi artırmaya istekli miyim?
* Öğün ve atıştırmalarımı planlamaya istekli miyim?
* Şimdi başlamak için mbitkiivasyonum yeterli mi?

Unutmayın: Bir “perhizi” izlememelisiniz. Sağlıklı yemeyi emel edinmelisiniz!
Tam suallere evet dediyseniz başlamak için hazırsınız. Yavaş zayıflayın. Doğru yapın.

Tehlikesiz ve tesirli kilo vermek
Tehlikesiz ve tesirli kilo vermek, hedefleri tanımlama hem kısa hem de uzun vadeli hedefler, yeme alışkanlıklarını değiştirme ve günlük yaşama fiziksel aktif­liği dahil etmeyi kapsayan bir yaklaşım gerektirir.

Şu hedefleri tanımlayın
İlk adımınız bazı hedefleri tanımlamak olmalıdır. Ancak hedef tanımlamayı asılcı bir biçimde yapın. Bir başkası için değil eşiniz, anneniz ya da en iyi dostunuz kendiniz için kilo vermelisiniz. Ayrıca pozitif bir tutum içinde olmalısınız. Kısa vadeli hedeflerin, gelecek hafta ya da gelecek ayki tasarılarınızı oluşturduğunu unutmayın; onlar hakikatleştirilebilir. Uzun vadeli hedefler imkânsız değildir ancak galibiyet, çabalamanız sizi gayrete davet etmeli ve mbitkiive etmelidir. Bunlar altı ay ya da bir senede galibiyete ulaşmayı isteyebileceğiniz hedeflerdir. Daha evvel bazı hedefleri tanımlamak için bir talihe sahip olmadıysanız, o zaman şimdi yapın. Kendinize mesele:

* Gelecek hafta ne muvaffak olmak istiyorum?
* Gelecek ay ne muvaffak olmak istiyorum?
* Gelecek sene ne muvaffak olmak istiyorum?

Hedeflerinizde asılcı olun. Muvaffak Olması çok efor olursa hayal kırıklığına uğrayabilir ve onları asla reelleştiremeyebilirsiniz.

Yavaş zayıflayın
Öncelikle kilo verme hedefiniz yavaş biçimde kilo kaybetmek olmalıdır. Minik farklılıklar yapın. İlk başta mucizevi neticeler beklemeyin. Yavaş zayıflamak için her hafta yarım kilodan fazla olmayacak biçimde kilo vermeyi planlayın. Bu, günde takribî 500 kalori alımını eksilterek muvaffak olunabilir.

Peki nasıl? Yarım kilo 3500 kaloriyle eşdeğerdir. Yarım kilo almak için 3500 kalori almanız gerekir. Günde 2000 kalori harcayan bir insan, yarım kilo kazanmak için bir hafta zaman içinde kalori alımını günde 2500′e çıkarmak zorunda kalır, ek 500 kalori. Zayıflamak için ise gidişatı tersine çevirmek gerekir. Bu birey, yarım kilo zayıflamak için 1 hafta içinde günlük kalori alımını 1500 kaloriye düşürüle­cektir, eksi 500 kalori.

Ayrıca fiziksel aktiflik de denkliğin içinde sayılabilir egzersizle alakalı daha fazla bilgi için 19. Kısma bakınız. Ne kadar hareket ederseniz o kadar yakarsınız.

Perhizinize ilk geçiminiz azıcık akışkan kaybına neden olacaktır. Bu ilk hafta yarım kilo aşırıdan bir kilo kaybı olabilir ancak bu, sadece geçici bir vaziyettir. Kilo verme mücadeleleri devam ederse haftada takribî yarım-bir kilo kaybedilebilir. Bu her­hangi bir birey için sağlıklı ve yeterli bir kilo kaybıdır.

Peki üç ay içinde her hafta yarım kilo verirseniz bu çok olmaz mı? Takribî 5,5 kilo eder; altı ayda 11 kilo ve bir senede toplam 23 kilo eder. Geçen seneyi usunuza getirin ve sınadığınız tam sözde perhizler üzerine düşünün. Şu an perhizi doğru yapmak ve son olarak ondan kurtulmak için tüketilen zamana dokunmaz mı?

Haftada yarım kilo zayıflamak genellikle tehlikesizdir ve yeterli sayılır. Günde vasati 500 kalori kısıntı yapmak, haftada vasati yarım kilo verme ile sonuçlanır ve tesirli kilo verme budur.

Gıda hakkındaki davranışınızı araştırmak
Kilo verme ve besinlerden uzak durma teşebbüslerinizde galibiyetli olmanız için besinler hakkında iyi bir tavra sahip olmanız gerekir. Burada yeni yaklaşımınız hakkında bir çalışma direktifi bulabilirsiniz.

İlk önceliğiniz, “sağlık” olsun. Perhiz farklılıkları mevzusunda ne zaman paradoksa düşerseniz ne kadarını sıhhatiniz için yaptığınızı düşünün.
Perhiz yapma değil “sağlıklı yeme” açısından düşünün. Kısıtlayıcı perhiz yapma geçici bir vaziyettir. Sağlıklı yeme yaşam boyu sürecek bir yaklaşımdır. Kesintisiz farklılık yapmayı bilin.

Doğrultunuzu tanımlayın. Kendiniz için ne kadar iyi bir doğrultu tanımlarsanız o derece seri galibiyeti yakalarsınız.
Hedeflerinizi anekdbitki ettiğinizden emin olun. Onları yapıştırın ve kendi üzerinizde kumpaslı olarak hakimiyet edin. Buzdolabına yapıştırılmış belli tarihleri olan hedef­lere sahip olmanız, sabit bir anımsatıcı ve kapısını açmak için uzandığınızda, her zaman görebileceğiniz şey olacaktır. Verimini görüyorsanız, öteki yerlere de bun­lardan yapıştırın.

Pozitif olun. Bunu başkası için değil kendiniz için yapıyorsunuz. İyimser ve odaklanmış olun. Zaferleriniz ve neticeleriniz için methiyeyi kabul edin. Kendiniz ve etrafınızdaki insanlar hakkında pozitif düşünün. Müthiş olmadığınızı unut­mayın. Yanılgılar olacaktır. Ancak moralinizin bozulmasına izin vermeyin. Kasvetlerin üstesinden gelin ve yine pozitif sezmeye başlayın.

Kendiniz ve yaşam stilinize uyan bir yeme yaklaşımı oluşturun. Yoğun günlük programınıza uygun biçimde öğünlerinizi ve atıştırmalarınızı planlayın. İşe erken gidiyorsanız ve kahvaltı için zamanınız kalmıyorsa dükkanında yemek için enerjisi yüksek bir besin koliyi yapın minik bir simit ve bir kutu portakal suyu gibi. Çocuklarınızla parka gidiyorsanız kuru üzüm, bir elma ya da kraker gibi gıdalar hazırlayın. Bu atıştırma gıdaları iştahınızın kesilmesine takviyeci olacaktır ve dondurmacıdan ya da öteki hazır cinsteki besinlerden uzak yakalayacaktır. Ayrıca kendinizi tamamen yemekten alıkoymayın. İleride kendi zafersizliğiniz için yal­nızca zemin hazırlarsınız.
“İyi yemekler” ya da “makûs yemekler” olmadığını, sadece iyi ya da makûs yeme tasarıları olduğunu usunuzda tutun. Çok para tüketmek istiyorsanız, öyle yapın. Sadece onun için tasarı yaptığınızdan emin olun. Para tüketmek, bir başkasını beslemeyi gerektirmez. Herkesin bir tatlı yemeye hakkı vardır. Akşam yağ oranı yüksek gıdalar, besininiz bildiğiniz günlerde evvelki öğünleri az yağlı besin­lerle geçirin.

Akşam yemeğinden sonra yemek yemek uygun mudur?
Evet, ancak günlük payınıza bağlı olarak ne yediğiniz ve ne kadar harcadığınız hakkında sağ duyunuzu kullanın. Gece geç saatlerde, özelliklede çok az hareketli olduğunuzda, çok fazla ölçülerde yemek ya da yağ ve kalorisi yüksek yiyecekler usluca bir tercih değildir. Bir alternatif olarak lif oranı yüksek meyve ve sebzeler, konsantre meyve suyu, bisküvi ve sütü düşünün.

Sizin için uygun bir tasarı aramak
Gıda Pirami ’dinin kilo verme değil, sadece sağlıklı yeme üzerine odak­landığını ancak, reelde ikisinin de asıllaştığını düşünebilirsiniz. Yiyecek alımını eksiltmedeki temel emeliniz, her gıda grubundan gıdalar seçerek bunu yapmak­tır.
Denge, spektrum ve makul olmanın önemini de unutmayın. Bu sözler perhizle alakalı lüzumlu farklılıklar yapmaya başlamak için size takviyeci olmalıdır. Balansın her gün öğün ve atıştırmalarınız için değişik gıda gruplarının her birinden seçmek anlamına geldiğini hatırlayın. Çok muhtelif besinler seçmek, gıda gruplarından her birinden değişik alternatifler seçim etmek anlamına kazanç. Makul olma ise porsiyon büyüklüğünü yeterli olmasını sağlamak demektir. Uygun yiyecekleri seçtiğinizde, yağ oranlarını düşük ve lif oranlarını yüksek tutun.

Kalorileri hesaplamak gerçekten lüzumlu olmadığı halde muhtelif gıdaların kalori katkılarını kavramak ehemmiyetlidir. Yiyecek alımınızın çok az olmamasına dikkat edin. Yiyecek alımınızı 1200 kaloriden daha aza düşürmek tehlikesiz değildir. Bu arada sizin için uygun bir tasarı için gayret gösterin.

Kilo vermeyle alakalı uslu olun. Seçtiğiniz tasarı alttakilerin hepsini kapsama­lidir:
Dikkatli olun. Tasarınız yeterli kalori sağlamalı ve vitaminler, mineraller ve pro­tein için günlük önerilen dozu kapsamalıdır.
Gıda Piramidi Rehberi, yavaş ve kumpaslı kilo kaybını önerir. Haftada 227 gram-1 kilo vermek yeterlidir.
Rehber, yaşam stili alışkanlıklarınızı değiştirir. Yeme ve egzersiz şekillerinizi değiştirmek kilo alımına neden olabilen meselelerden kurtulmak için lüzumludur. İlk ağırlık hedefinize eriştikten sonra aynı kiloda kalma direktifini dahil edin. Yine alacaksanız kilo vermenin hiçbir faydayı yoktur. Aynı kiloda kalmak, kilo vermek kadar güç olabilir.

Destek takviyeyi arayın ve akıllı olun. Bu süreç içinde bilmek sağlıklı ve mutlu bir yaşam için çok ehemmiyetlidir.
Belli bir tasarı üzerine odaklanın. Burada yukarıyadaki şemada bulunan teklifleri her günkü öğünlere ve atıştırmalara ayrılabilirsiniz.
1200 kalorilik tasarıyı çok kısıtlayıcı bulduysanız, aşırıdan meyve ya da birkaç sebze ilave edin. Ya da açlığınıza ve programınıza bağlı olarak hafta süresince iki değişik tasarı arasında çalışın.

Ayrıca, değişik ek alternatifler olarak düşünüldükleri için bu gruplardan herhangi birine girmeyen bir hayli hür cinste besin vardır. Bu yiyecekler ehemmiyetli seviyede kalori ya da gıdaya sahip değildirler. Ancak, doymanıza ve açlık hissinizi bastır­manıza takviyeci olurlar. Lüzumlu oldukça gün içinde bunları ilave edin. Güzelinize gidebilen bazı yiyecek alternatifleri derebitkiu turşusu, dilimlenmiş salatalık, taze yeşil fasulye, şekersiz jelatin, kalorisiz meşrubat ve içecekler, şekersiz sert şekerleme ya da sakızlar, et suyu ya da bulyondur.

Birkaç kilo verme kuralı oluşturmak
Herkes yiyecek alımını hakimiyet altına almanın değişik yollarını bulacaktır. Uygulayacağınız bir dizi kural, hakimiyeti ele almanıza takviyeci olur. Bu kısımda, zayıflama yolunda size takviyeci olmak için tasarınıza dahil edebileceğiniz birkaç şey önereceğim.
Öğün ve atıştırmalarınızı planlayın. Lüzumunuz olursa tam gıdaları zamanı gelmeden anekdbitki edin. O zaman ne satın alacağınızı ve ne hazırlayacağınızı dahi­ceksiniz.

Öğünleri atlamayın. Her gün kumpaslı saatlerde yiyin. Rastgele yemek, atıştırma isteğine ve galibiyetsizlik ihtimalinin çoğalmasına yol açar.
Yemek yerken bitkiurun. Tam öğün ve atıştırmaların yenilebileceği, genellikle de mutfak masası gibi bir yer ayarlayın. İlgisizce atıştırmak istediğinizde, kendi kendinize mesele, şimdi bitkiurmaya ve bundan hoşlanmaya değer mi?

Çevrenizdeki dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durun. Televizyonu kapatın, gazetelere aldırış etmeyin, telefonunuzu kapatın. Dışarıdan gelecek herhangi rahatsız edici bir şey, harcayacağınızdan daha fazla yemenize neden olacaktır.

Ocaktaki yemeklerinizi ölçün, tabaklara bölüştürün ve masaya götürün. Bu, ikinci porsiyonu hakimiyet altına almanıza takviyeci olacaktır ve ne olursa olsun, kim bir bitkiuruşta 2 öğüne gereksinim dinler? Daha aşırısını yemek için geri dönmeye­ceğinizden emin olmak için yemeye başlamadan evvel artan yemekleri sarın.

Yemeye zaman harcayın. Yemeğin tadından zevk alın. Yemek yemeye başladığınız andan, midenizin dolu olduğu sinyalini beyne yolladığı zamana kadar geçen vakit alt yukarıya yirmi dakikadır. Yavaş yiyerek daha az harcaya­ceksiniz zira doygun sezmeye başlayacaksınız.

Tabağınızdakileri tamamlayamadığınız için kaygılanmayın. Artık “tabağındakilerin tümünü tamamlayanlardan” biri olmanızı beklemiyoruz. Doymuşsanız, yemeyi vazgeçin. Dilerseniz, yemeğinizi daha sonrası için saklayın. Yemeğin başlangıcında fazla iştahınızı dizginlemek için bir kadeh et suyu ya da azıcık ham sebze yiyin. Bu “hür” gıdalar doyurucudur.

Günlük tutun. Yediğiniz gıdaları anekdbitki aldığınız zaman, genelde daha az ye­meye yönelirsiniz. Yediklerinizin takibini yapmanız ne yediğinizin farkında ola­cağınız tehlikesiz bir yoldur. Ayrıca bu süreçte karşılaşabileceğiniz meselelerle başet-mek ve moral çöküşlerini değerlendirmesi için diyetisyen gibi uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Yiyecek alımınızı eksiltirken atıştırdıklannızı unutmayın. Tam yeme tasarınıza uyan atıştırma besinlerini inceleyin. Simit, kraker, bisküvi, taze meyveler, kuru üzüm ve ham sebze gibi az yağlı seçimleri seçin.

Minik farklılıkların neticeyi nasıl etkilediğini görmek
Günlük yiyecek alımınızdan fazla kalorileri çıkarmanın, bir hayli kolay yolu vardır. Evvel günlük 500 kalori ya da daha aşırısını çıkarmak çok fazla olabilir, ancak 50 ya da 100 kalori sizin kolaylıkla muvaffak olabileceğiniz bir kesinti olabilir, sadece bir kurabiye ya da bütün yağlı süt yerine yağsızı içerek elde edeceğiniz tasarruf Altta öteki birkaç anlamlı seçenek var:

Tek dilim ekmeğe sürülmüş taze peynir yiyin 70 kalori tasarruf için 1 dilim ekmek
Şekersiz kahve için 36 kalori tasarruf için 1 çay kaşığı şeker ve bir yemek kaşığı krema
Kavrulmuş pirinç ile yapılan pilav yerine buğuda pişirilmiş beyaz ya da kahve­rengi pirinçli pilav seçin. 100 kalori tasarruf
Her zaman kullandığınızın yerine light mayonez koyun ya da daha da iyisi hiç mayonez kullanmayın 70 kalori tasarruf On patates cipsi yerine on havuç yiyin 70 kalori tasarruf %2 oranında yağlı ya da bütün yağlı süt yerine yağsız süt için 20-50 kalori tasar­ruf
Meyveli yoğurt yerine taze meyve ilave edilmiş sade az yağlı yoğurt deneyin 50 kalori tasarruf
Muzlu süt yerine muz püresi yapın 50 kalori tasarruf Çikolata parçalı kurabiye yerine vanilyalı bisküvi atıştırın 75 kalori tasarruf Daha hafif ve az kalorili kekleri seçin 200 kalori tasarruf

Ticarî kilo verme programlarına bakmak
Bazı insanlar programlarını kendi kendilerine oluşturmayı ister, kimileri ise kilo vermeleri gerektiğinde dışarıdan bir destek ve destek alma gereksinimi sezer­ler. Bu, hepimiz için şahsi ve fertsel bir karardır.
Bir Program Ne Sunar?

Kendini kabul ettirmiş bir kilo verme programı ile ek destek aramaya ilgi duyan harcayıcılar, tavır farklılığı ve psikolojik destek sunan bir program seçmelidir. Program, uzun vadeli kilo verme ve yönetimi, beslenme rehberi ve öğün planlamayı kapsayan takviyeci direktifi, faalliğin artırılması için teklif ve mbitkiivasyon dayanağı üzerine odaklamalıdır. Ayrıca hem başlangıçta hem de uzun zaman devam etmiş geçmiş galibiyet ispatlarını sergilemelidir.

“Sahte beslenme uzmanlarına dikkat edin. Dışardan destek aldığınız zaman, yiyecek ve beslenme temeli olan ve muhtemelse ağırlık hakimiyeti mevzusunda uzmanlaşmış kayıtlı bir diyetisyen inceleyin.”

Bazı programlar, haftalık uzmanınıza yapacağınız ziyaretleri gerektirir, kimileri ise daha seyrek ziyarete olarak tanır. Bazı programlar özel besin ve taşıtların alınmasını ister, öbürleri istemez. Bazı programlar hekim hakimiyetini seyrek-leştirirken öbürleri sizi katı hekim hakimiyeti altına sokabilir. Belli bir programa başlamadan evvel alttaki hakimiyet listesini dikkate alın.

Yeterli kilo verme programı için hakimiyet listesi
Ticari bir kilo verme programı aramayı dilerseniz kendi kendinize alttaki sualleri mesele:
* Her gıda grubundan muhtelif cinsten besin tercihleri öneriyor mu?
* Hem marketlerden kolaylıkla ulaşabileceğiniz hem de zevk aldığınız gıdaları kapsıyor mu?
* Yaşam stilinize uygun farklılıklar öneriyor mu?
* Tasarıya parasal gücünüz yeter mi? Mali olarak size uygun mu?
* Fiziksel aktifliğinizi artırmak için teklifler sunuyor mu?
* Sizi mbitkiive ediyor mu? Özgüveninizi kuvvetlendiriyor mu?

Yukarıyadaki tam suallere “evet” cevabı vermeyi muvaffak olduysanız yeterli bir kilo verme programı seçme yolundasınız.

Sizin için en iyi program
Ticari bir kilo verme programında, alternatiflerinizi iyice düşündükten sonra sizin için en iyi olanı bulun. Programdan bir yetkili ile konuşmak için buluşma alın. Ayrıca katılan öteki şahıslarla konuşmaya çalışın. Şu sualleri mesele:
* Galibiyet ve galibiyetsizlik oranları nedir?
* Bu program ötekilerinden daha iyi ne yapıyor?
* Perhiz ve beslenme mevzusunda katılımcılara kimi eğitimci olarak öneriyor?
* Bu birey eğitimli mi, uzman mı yoksa değil mi?
* Ne kadar sıklıkta ziyaret gerekiyor?
* Bu programa devam etkenin sağlık açısından tehlikeleri var mı?
* Özel gıdalar, yemekler, perhiz ilaveleri ya da taşıtlar almak zorunda olacak mısınız?
* Süpermarketten istenilen besinleri satın alabilir misiniz?
* Öğün ve atıştırmalarda ailenin öteki aboneleriyle aynı gıdaları yiyebilecek misiniz?
* Bütün olarak bu programın maliyeti ne olacak? Hedefinize erişirseniz uyuşma yapar mısınız?
* Uzun yarıyıllı azalık alternatifleri nelerdir?
* Bu program, kilo verme asıllaştığında verilen kiloyu koruma programına sahip mi?
* Ne cins bir profesyonel destek var?

Galibiyetli kilo vermenin gizlerini tespit etmek
Kilo vermeye çalışan bir çok birey, perhiz yapan öteki galibiyetli bireylerden büyük oranda etkilenir. Galibiyet hikayeleri ve teklifler, geçmişleri ya da şu anki galibiyet vaziyetleri hakkında moralleri bozuk olan şahıslara takviyeci olabilir. “Orada olan” bir hayli birey ile konuştuktan sonra, bu “gizler” sizin başlamanıza, devam etmenize ve galibiyetli neticeler almanıza destek etmek için bir araya getirilmiştir.
* Bebek adımları ile hareket edin.
* Fazla açlıktan sakınmak için günde beş ya da altı defa minik öğünler yapın.
* Doygun sezmenize destek edecek bir hayli meyve ve sebze, yüksek lifli yiyeceklere odaklanın.
* Asılcı hedefler tanımlayın.
* “Perhizi” değil sağlıklı beslenmeyi düşünün.
* Tabağınızda her zaman bir ölçü yemek vazgeçin. Doyduysanız yemeyi kesin.
* Akşam 19:30′dan sonra mutfağı kapatın.
* Ne olursa olsun hareketli olun. Merdivenleri çıkın, köpeğinizi dolaştırın ya da öğle yemeği esnasında hareketli olun; bunların hepsi neticeyi etkileyecektir.

Kilo vermek için aldığınız yol ne kadar olursa olsun öncelikli hedefiniz, bir noktada öz yetkinliği muvaffak olabilmek için bu süreçte kendinizi yeteri seviyede eğit­mektir. Son olarak yiyecek alımınızı hakimiyet altına almalısınız, besin saplantılarınızı eksiltmeli ve sağlıklı bir yaşam stili ile yaşamalısınız. Kilo vermede sizin temel hedefiniz, hayatınıza hareketi katarken uslu yiyecek tercihleri yapmak olmalıdır. Hem uzun hem de kısa vadeli asılcı hedefler tanımlamayı bilmeniz ve yavaş, tehlikesiz ve tesirli biçimde zayıflayarak sıhhatinize dikkat faktörüz gerekir.

Galibiyetli kilo kaybı, kiio vermek ve yine daha önceki alışkanlıklara geri dönmek değildir. Kilo vermek, sağlıklı yeme ve kumpaslı egzersiz yapmaya müteveccih yaşam boyu sürecek bir mesullüktür.

Büyülü bir cevap olmadığını unutmayın. Sizin için en iyi olanı bulmak size bağlıdır. Mbitkiivasyonunuzu yüksek tutun, davranışınızı değiştirin, bir adım atın ve bunu sıhhatiniz için yapın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.