Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fıtık Cinsel Hayatı Negatif Etkiliyor!

29.04.2021
11
Fıtık Cinsel Hayatı Negatif Etkiliyor!

Karın bölgesinde oluşan fıtıkların en sık görülen cinsi olan kasık fıtığı ağrı oluşturarak günlük etkinlikleri sınırlamasının yanı gizeme cinsel yaşamı da negatif etkileyebiliyor. Misalin, cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açmak gibi!

Karın iç uzuvların bir kısmının doğumsal veya sonradan oluşan cılız noktalardan karın dışına çıkmasına fıtık deniliyor. Karın duvarı fıtıkları, yüzde 80 gibi sayıyla en sık kasıkta ortaya çıkıyor. Her 100 bireyden 1-2’sinde görülen kasık bölgesindeki fıtık rehabilitasyon edilmezse zamanla büyüyebiliyor. Bunun neticesinde ağrı oluşturarak hayat standartlarını ciddi boyutlarda düşürebiliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hakan Gök fıtığın aynı zamanda cinsel hayatı da negatif doğrultuda etkilediğini dikkat topluyor!

Fazla kilo ve sigara tehlikeyi artırıyor

Fıtık her şahısta görülebiliyor. Ancak; fazla kilolularda, ileri yaştakilerde, bağ dokusu hastalığı olanlarda, sigara içenlerde ve diyaliz hastalarında tehlike çoğalıyor. Kesi fıtıkları ise operasyon yaralarının muhtelif faktörlerden dolayı bütün iyileşmemesi sebebiyle zayıflamasına bağlı oluşuyor. Fıtık genellikle kolay teşhis ediliyor. Karın ön duvarı ya da kasıkta tenin altında bir şişlik ve dolgunluk fıtığın tipik belirtilerini oluşturuyor.

Cinsel ilişkide ağrı nedeni

Fıtık rehabilitasyon edilmezse büyüyor ve yaşam niteliğini negatif doğrultuda etkiliyor. Misalin ağır şeyler kaldırmak, öksürmek, ıkınmak, uzun müddet bitkiurmak ya da ayakta kalmak fıtık bölgesinde ağrıya neden oluyor. Fıtık aynı zamanda cinsel işlevleri de negatif etkiliyor. Misalin her iki cinsiyette de cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabiliyor. Ayrıca oluşan şişlik bireyleri estetik doğrultudan rahatsız ederek özgüven yetersizliği oluşturabiliyor. Bu etmenlerin tesiriyle de zamanla cinsel gönülsüzlük meseleyi başlayabiliyor.

Hayatı tehdit edebiliyor

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hakan Gök tanı konduğunda fıtığın en yakın zamanda operasyonla onarılması gerektiğini belirterek sebeplerini şöyle sıralıyor: “Zira geç kalındığında cılız olan alan genişlediği için onarımı daha güç olduğu gibi fıtığın yineleme tehlikeyi de çoğalıyor. Ayrıca fıtığın içine giren bağırsağın boğulmasıyla, şiddetli ağrının yanı gizeme delinme neticeyi oluşan enfeksiyon gibi hayatı tehdit edebilecek karmaşıklıklar oluşabiliyor. Bunun aksine erken tanı ve rehabilitasyonla hasta kısa müddette banal hayatına dönebiliyor.”

Laparoskopik yöntem büyük konfor sağlıyor

Fıtığın tek rehabilitasyonu var, o da cerrahi yöntem. Laparoskopik yöntemle uygulanan işlemde karın bölgesi, içine özel bir iğne takviyesiyle beden için hasarsız bir gaz olan karbondioksit verilerek şişiriliyor. Ardından karın duvarının uygun bir yerine 1 santim gibi minik bir kesiden endoskop denilen ince bir teleskop benzeri alet sokularak karın içi görüntüleniyor. Endoskop bağlı olduğu kamera takviyesiyle görüntüyü bir televizyon ekranına aktarıyor. Fıtık kesesi içine giren uzuvlar yerlerine yerleştirildikten sonra sentetik bir yama cılız olan yere tespit edilerek onarım bitiriliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hakan Gök işlemin fıtığın yerine ve büyüklüğüne göre 15 dakika ile 60 dakika arasında bitirildiğini belirterek, hastaların bir gün sonra taburcu olabildiklerini ve 3-5 günde de rutin işlerine dönebildiklerini söylüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.