Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bilgisayar Kullanırken Dikkat

27.04.2021
15

DR. İsmail Erşan, gözlerde ağrı, kuruluk hissi, batma, yanma, kaşıntı, sulanma, kızarıklık, flu görme, nesneleri çift görme gibi şikâyetlerin görüldüğü hastaların çoğunluğunun bilgisayar kullanıcısı olduğuna dikkat çekli.

Yoğun iş temposu ile beraber bilgisayar ekranı başında kalma süresi 7-8 saati bulan şahıslarda bu şikâyetler daha da sık ve şiddetli görüldüğüne değinen Yrd. Doç. Dr. Erşan, “Banalde dakikada 14-18 kez gözümüzü kırparken bilgisayar karşısına geçtiğimizde göz kapaklarımızı kırpma sayımız altı, yediye düşmektedir.

Eksilen göz kırpmasıyla yeteri ölçüde gözyaşı salınamamakta ve göz küresi yeteri ölçüde ıslanamamaktadır. Netice olarak göz de apaçık şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Ofis gibi klimalı civarlar, sıcak yaz ayları gibi gözyaşı buğulaşma süratinin çoğaldığı ve etraf neminin eksildiği vaziyetlerde bilgisayar kullanıcılarının şikâyetleri çoğalmaktadır.

 Bu hasarlı tesirleri eksiltmek için çalıştığımız etraf iyice havalandırılmak, ekran başında uzun zaman kalınmamalı, 45 dakika ekran karşısında kalındı ise 15 dakika vakitle daha az görsel dikkat gerektiren işle uğraşılmalı, ekran karşısında şuurlu olarak belli aralıklarla gözlerin kırpılması alışkanlık haline getirilmelidir” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.