Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklarda göz tetkikinin ehemmiyeti

05.11.2021
14
Çocuklarda göz tetkikinin ehemmiyeti

Çocuklarda gözdeki kırma hatalarının erken yaşta tespitinin ehemmiyetine işaret eden uzmanlar, nesneleri görmek için fazla yanaşan ve dışarı çıkınca tek gözünü kapatan çocukta görme miskinliği olabileceği mevzusunda uyarıyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Ankara Şube Başkanı Dr. Firdevs Misal, çocuklarda gözdeki kırma hatalarının erken yaşta tespitinin ehemmiyetine işaret ederek, Etrafa karşı kaygısız, nesneleri görmek için fazla yanaşan ve dışarı çıkınca tek gözünü kapatan çocukta görme miskinliği olabilir dedi.

Türk Oftalmoloji Derneği Ankara Şubesi tarafından tertip edilen 30. Milli Oftalmoloji kursunda göz hatalarının rehabilitasyonunda aktüel yaklaşımlar ele alındı.

Optik, Refraksiyon ve Rehabilitasyontemasının işlendiği, bin 300 dolayında göz doktorunun katıldığı buluşmada, optik, refraksiyon, rehabilitasyon, kontakt lens ünitelerince tertip edilen uygulamalı kurslar düzenlendi.

Kornea ve şaşılık ünitelerince interaktif olgu sunumlarının da yapıldığı buluşmada, gözün kırma hataları, görme niteliğinin değerlendirilmesi, nesnel ve subjektif tetkik usulleri, presbiyopi tetkik usulleri, miyopi, hipermetropi, astigmatizma, gözlük sırçaları ve gözlük çerçevelerinin özellikleri, gözlük tashihinin görme niteliğine tesirleri, az görenler ve rehabilitasyon, az gören çocuklara yaklaşım, presbiyopi cerrahisi, kontakt lensler ve görme niteliği gibi mevzular üzerinde sunumlar yapıldı.

Buluşmada ele alınan mevzularla alakalı bilgi veren Misal, Çocuklarda gözdeki kırma hatalarının erken yaşta tespiti çok ehemmiyetlidir. Bu yaş grubunda düzgün yapılacak görme ve gözlük tetkiki çocuğun ileriki yarıyılda göz üşengeçliğinden kurtulmasını sağlar dedi.

Anne ve babada görme bozukluğu bulunması halinde çocukta da aynı sualin ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğuna işaret eden Misal, bu vaziyetteki bireylerin çocuklarını erken yaşta tetkik ettirmeleri teklifini dile getirdi.

Misal, şunlara dikkati çekti:

Etrafa karşı kaygısız, nesneleri veya televizyonu görmek için fazla yanaşan ve dışarı çıkınca tek gözünü kapayan çocukta görme miskinliği olabilir. Zira çocuk caddeye çıkınca üşengeç olan gözünü kapatır. Ayrıca göz yapısı bayağıdan büyükse, göz bebeğinde beyazlık varsa, göz bebekleri büyükse başka göz rahatsızlıklarından da şüphelenilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.