Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dijital ekran çocuklar için büyük risk

06.11.2021
23

Uzun süreli ekran ışığına maruz kalan çocukların elverişli hastalıklarının yanı gizeme göz hastalıklarının olması da yüksek ihtimal taşıyor.

Göz Hastalıkları ve Sıhhati Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, “Çocukların uzun saatler boyunca bilgisayar başında oyunlar oynaması, hasarlı mavi ışığa maruz kalmanın ve elverişli problemlerin yanı gizeme muhtelif göz problemlerini de beraberinde getiriyor” diyor

Tüm dünya çapında yapılan muhtelif araştırmalar bilgisayar kullanımının, mektep evveli çocukların ileriki yaşlarındaki başarısını çoğaldırdığını söylüyor. Ancak bu vaziyet çoğu zaman yanlış anlaşılabiliyor ve bilgisayar kullanımı mevzusunda fazlaya kaçılabiliyor. Çocukların uzun saatler boyunca bilgisayar başında oyunlar oynaması ise hasarlı mavi ışığa maruz kalmanın ve elverişli problemlerin yanı gizeme muhtelif göz problemlerini de beraberinde getiriyor. Bu ışık ekranları, tüm dijital makinelerde bulunurken gözler için de ciddi bir tehlike sebebidir.

FAZLA BİLGİSAYAR KULLANIMI MYOPİYİNİN ÇOĞALIŞINI HIZLANDIRIYOR

Halk arasında bir kısım, bilgisayar kullanımının veya oyunların myopinin ortaya çıkmasında tesiri olduğunu düşünürken, bir kısım da bütün tersi görüşünde. Fakat yapılan çalışmalar, tek başına bilgisayar kullanımının miyopinin ortaya çıkmasında anlamlı bir tesiri olmadığını fakat çoğalışını süratlendirdiğini gösteriyor. Bu sebeple çocukların bilgisayar başında geçirdiği müddet, belli bir program dahilinde gözlem altında tutulmalıdır.

ÇOCUKLARIN MAVİ IŞIĞA MARUZ KALMA ORANI AZALMALIDIR 

Bilgisayar, iPad ve cep telefonları gibi dijital aygıtlar insan yaşamındaki yerini her geçen gün daha da çoğaldırıyor. Üstelik bu makinelerin kullanım yaşı çok ufak oranlara kadar düşmüş gidişatta. Dijital aygıtları çocukların yaşamından tamamen çıkarmak muhtemel olmuyor. Fakat gözlük kullanan çocukların gözlük sırçalarını mavi filtreli bir sırçayla değiştirmek sualin çözümüne destekçi olacaktır. Gözlük takma zorunluluğu olmayan çocuklara ise dijital ekranlar karşısında kullanılmak üzere UV ve mavi ışık filtresi olan dinlendirici bir gözlük alımı verimli olabilir. Bu sırçalar çok hafif renklere sahip olmakla birlikte her türlü etkinlik sırasında da kullanılabilir. Ayrıca özel olarak dizayn edilen antirefle kaplamalı sırçalar da mavi ışıktan koruma özelliği taşır.

BİLGİSAYAR KULLANIMINA BAĞLI MYOPİ TEHLİKEYİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Çocukluk yarıyılında miyopinin oluşmasında en ehemmiyetli etken irsiyetsel özelliklerdir. Bazı araştırmalar çocuklukta gözü zorlamanın, özellikle de fazla bilgisayar kullanımının miyopiyi süratlendirdiğini gösteriyor. Uzmanlar da bilgisayar kullanımının kitap veya gazete okumakla mukayese etildiğinde ekranlı makinelerin gözü daha çok yorduğu mevzusunda hemfikir. Birtakım çalışmalar ise tek başına bilgisayar kullanmanın veya çok okumanın myopiyi ortaya çıkarmadığını söylüyor. Fakat şayet çocuğun uygun genetik alt yapısı varsa, basmakalıpta baskın olmayan bu genler bilgisayar veya fazla yoğun yakın çalışma ile etkin hale gelerek myopi çoğalışını hızlandırabilmektedir.

ÇOCUKLAR SIK SIK BİLGİSAYAR BAŞINDAN UZAKLAŞMALIDIR 

Bazı basit tedbirler çocukları bilgisayarların hasarlı tesirlerinden koruyabilir. Gözde fazla bitkinliği eksiltmek için çocukların sık sık bilgisayar başından bölmesi bu temkinlerden bkocamandır. Ayrıca çocuklar her 20 dakikada bir 5 metre ve ilerisine en az 10 saniye bakmalı, daha sonra bilgisayar kullanımına devam etmelidir. Bu basit egzersiz göz adalelerini dinlendirir ve gözü gevşetir. Bunların yanı gizeme ebeveynler, bilgisayarın, kitaplar, sanat, müzik, tiyatro ve dış civar etkinliklerin yerini almaması için çaba göstermeli ve bu alanlar mevzusunda çocukları desteklemelidir. Ayrıca çocukların şiddet kapsamayan bilgisayar oyunları seçmesine, kullanacağı programların da konuşma ve bilme maharetini geliştirici özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

KUMPASLI TETKİK ÇOK EHEMMİYETLİ

Çocukların her sene kumpaslı göz tetkiki yapılmalı, şayet göz veya görme ile alakalı bir problem varsa uzman yardımı alınmalıdır. Aksi gidişatta gözde kayma, sık göz kırpma, kaşınma, kırmızı göz, yan bakma, okurken çabuk yorulma, satır sıçrama, bulanık görme gibi problemler yaşanabilir. Bilgisayar kullanmak çocukların hayatının ve eğitiminin parçalamaz bir parçası. Bu sebeple doğru kullanım ve kumpaslı göz tetkikine çok fazla özen gösterilmelidir.

ÇOCUKLARIN BİLGİSAYARA BAĞLI SAĞLIK SORUNLARINI AZALTABİLMEK İÇİN BU TEKLİFLERE DİKKAT!

Çocuklar bilgisayar kullanırken nötral pozisyonda ve rahat bitkiuruyor olması ehemmiyetlidir. Bu sebeple;

Baş breyin üstünde balanslı durmalı,

Öne ya da arkaya eğilmemeli,

Bilgisayar ekranı göz seviyesinden 15 derece altta olmalı,  

Sırt düz omuzlar arkaya doğru ama gevşek olmalı,

Klavye üzerine doğru eğilmemeli,Kolların üst kısmı gövdeye yakın ve gevşek olmalı,

Kolların ön kısmı ise masa üstünde düz durmalı,

Bilek çok kıvrılmamalı,

El ve ön kol hemen hemen aynı hizada olmalı,

Ayaklar yere veya ayak uzatacak bir yer varsa oraya düz olarak basmalı,

Dizler ise 90 derece açı yapmalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.