Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Görme Bozuklukları

27.10.2021
21
Görme Bozuklukları

Miyop: Gözün ön-arka uzunluğu, kornea kırıcılığı ya da her ikisi olması gerekenden fazla ise, objelerin görüntüleri, sarı noktanın önünde oluşur. Miyoplar, yakını iyi, uzağı flu görürler. Bazı yüksek numaralı miyoplu hastalarda problem, yalnızca gözlük numaralarından ibaret değildir. Numaralar, 10-30 gibi yüksek olabilir. Bununla beraber, bu hastaların ağ tabaka katmanları da cılız olduğu için, görme marifeti eksilebilir.

Hipermetop: Gözün banalden kısa, korneanın çarpıklığının başka bir deyişle kırıcılığının az olması ya da her ikisinin bir arada bulunması nedeniyle, görüntü sarı noktanın artta oluşur. Göz içinde bulunan lens, biçimini değiştirerek akomodasyon kırıcılığını çoğaldırır ve görüntüyü sarı nokta üzerine taşımaya çalışır. Hipermetrop, şayet lensin telâfi edebileceği hudutlarda ise, birey uzağı da, yakını da görebilir veya uzağı iyi, yakını flu görür. Bu sırada lensin biçim değiştirebilmesi için göz içindeki küçük adalelerin banalden fazla çalışması neticeyi, gözde seri yorulma hissi, göz ve baş sızısı ortaya çıkar. Lensin biçim değiştirme marifeti, çocukluk ve gençlikte çok iyi olmasına rağmen, yaş ilerledikçe eksilir ve birey evvel yakını, sonra da uzağı seçemez hâle kazanç.

Astigmat: Astigmat, çoğu kere korneadaki biçim bozukluğuna bağlıdır ve kolayca anlatmak gerekirse korneanın yumurta şeklinde olmasıdır. Bu gidişat iki dingilde değişik kırılmaya yol açar. Meselâ bir dingilde numara 1, öteki dingilde 3 ise, aradaki fark astigmat neticeyidir ve astigmatın bedeli 3-1=2 dir. Bu göz problemi flu veya gölgeli çift görmeye neden olur.

Presbiyopi: Presbyopi çoğu kere hipermetrop ile karıştırılır. Ancak bu gidişat, gözü bozuk olmayan insanlarda da ortaya çıkan, lensin ihtiyarlamasına bağlı yakını görememe hadiseyidir. Lensin biçim değiştirerek yakına odaklama yapabilmesi için, muhakkak bir elastikliğe sahip olması gerekir. Yaş ilerledikçe, lens bu elastikliğini kaybeder. Presbiyopinin başlangıç yaşları 40-45 arasıdır. Hipermetroplarda bu gidişat daha erken büyür. Miyoplar, gözlüklerini çıkararak daha iyi okuyabildiklerini fark ederler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.