Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Görme Kaybına İsmeyiz Haberimiz Yok!

03.11.2021
12
Görme Kaybına İsmeyiz Haberimiz Yok!

Dünyada 2020 senesinde 80 milyon bireyde glokom hastalığının görülmesi ve yeniden 2020 senesinde 11.1 milyon bireyin glokomdan dolayı her iki gözde tamamen görme kaybına uğraması bekleniyor.

Türkiye ’de takribî 1.5 milyon glokom hastası bulunuyor. Ancak Türkiye ’de 700 bin şahıs görme manili adayı olarak, hastalığının farkında olmadan yaşıyor.

Göz tansiyonunu giderek artıyor

Tüm dünyada en sık kalıcı görme kaybına neden olan ve ulus arasında Göz Tansiyonu ya da Karasu olarak da öğrenilen Glokom, kırk yaşın üzerindeki her 40 şahıstan 1 ’inde görülebiliyor ve hastalığın ortaya çıktığı 10 şahıstan 1 ’inde tbitkial âmâlığa neden olabiliyor.

6 – 12 Mart Dünya Glokom Haftası olarak kabul ediliyor. Kalıcı görme kaybına neden olan glokom hastalığının ehemmiyetine dikkat sürüklemeyi ve bulgu vermeden ortaya çıkan, görme kaybına neden olan hastalıktan korunabilmek için yapılması gerekenleri vurgulamayı hedefleyen Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birim Başkanı İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Belgin İzgi ve Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi İdare Heyeti Azası İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik yaşamı karartan hastalıkla alakalı bilgiler verdi.

Ailede varsa 8  kat daha riskli

Glokomun herkeste ve her yaşta görülebildiğinin altını çizen Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik; “40 yaşın üzerinde olanlar, ailesinde Glokom bulunan bireyler, şeker hastalığı, hipertansiyonu, hipbitkiansiyonu, yüksek derecede miyopisi ve damar hastalığı bulunanlar ve uzun süreli kortizon kullananlar glokomun daha sık görüldüğü grupta yer alırlar. Özellikle, glokom hastalığının ailesel geçişi ehemmiyetli ve ailesinde göz tansiyonu bulunan bireyleri bu hastalığın görülmesi açısından bayağıya göre 8 kata kadar daha fazla tehlike altındadır” ihtarında bulundu.

Sinsi biçimde ilerliyor

Glokom ’un en ehemmiyetli özelliği sinsi seyirli olması ve genellikle hiçbir bulgu vermeden yavaş yavaş etraftan merkeze doğru görme kaybı yaratabilmesidir. Bazı hastalarda baş sızısı, etrafta bazı bölgeleri görememe ve göz önünde renkli ışık haleleri görme gibi bazı bulguların erken yarıyılda fark edilebilmesine rağmen çoğu hastada apaçık görme kaybı yaratıncaya kadar hastalığın varlığı anlaşılamıyor. Bugün dünyadaki en ileri ülkelerde dahi Glokom hastalarının yarısından çoğu hastalığından habersiz olarak yaşamakta, geri kalmış ülkelerde bu oranın yüzde 90 ’a kadar çıkabileceği düşünülmektedir.

Kontrol Şart

Bugün için önerilen, herkesin 40 yaşına kadar en az 3 senede bir, 40 yaşından sonra ise en az 2 senede bir Glokom doğrultusundan hakimiyetten geçmesidir. Ailesinde göz tansiyonu bulunan ve bu sebeple hastalığın daha sık görüldüğü grupta olan bireyler ile şeker hastalığı, hipertansiyonu, hipbitkiansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastalığı bulunanların ise senede bir kere kumpaslı olarak hakimiyetten geçmesi önerilir.

Bebeklere Dikkat

Sinsice ilerleyen ve yenidoğan bebekleri de tehdit eden glokomdaki riske değinen Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik ,her yaşta başlayabilen bir hastalık olan glokomun doğuştan da görülebildiğini söyledi. “Bebeğiniz gözlerini ışıkta açamıyorsa dikkat!” ihtarında bulunan Tamçelik, “Glokom, doğuştan ya da doğuştan bir müddet sonra başlıyor. Bundan da önemlisi Türkiye ’de özellikle doğumsal glokom, akraba konutluluğu sebebiyle dünya ortalamasının üstünde. Yenidoğan bebeklerde 10 bin canlı doğumdan birinde görülüyor. Kocaman gözlü olan bu bebeklerin gözlerinin transparan katmanları flu veya gri olabiliyor. Bu bebekler ışıktan rahatsız oluyor, sulanma yaşıyor ve gözlerini açamıyorlar” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.