Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Göz Nezlesine Dikkat Edin

09.04.2021
18
Göz Nezlesine Dikkat Edin

Göz nezlesinin son birkaç yıldır her yarıyılda görülmeye başlandığını ifade eden Fırat Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatma Ülkü Çeliker, bulaşıcı olan bu hastalıkla çaba ederken insanların gözlerini ovmamalarını ve ellerini devamlı yıkamalarını istedi.

Fırat Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatma Ülkü Çeliker, son birkaç yıldır 4 mevsim görülmeye başlanan Konjektivit Göz nezlesi ile alakalı bilgilendirme de bulundu. Virüsün son derece bulaşıcı olduğunu ve aile fertlerinin arasında bir şahsın hastalığı geçirmesiyle öteki aile bireylerine de çok süratli bir biçimde bulaşabildiğini belirten Çeliker, “Onun için hijyen kaidelerine ve aynı havlunun kullanılmamasına dikkat edilmelidir, Virüsler canlı yerlerde yaşamayı hoşlanırlar. Kapı tokmaklarında dahi 7 güne kadar yaşayabildiğini öğreniyoruz. O sebeple biz kendi polikliniğimizde dahi hijyen açısından son derece dikkatli olmaya çalışıyoruz” dedi.

Hastalığın sadece Elazığ ’da hudutlu kalmadığını Türkiye’de de son 2-3 yıldır yaygın olduğunu vurgulayan Çeliker, şunları kaydoldu: “O kadar yaygın ki göz hekimleri de hasta tetkik ederken hastalığı kendileri de alıyorlar. Kendi temkinlerimizi alıyoruz. Hastaların en sık el yıkamaya dikkat etmeleri gerekli. Hiçbir biçimde gözlerini elleriyle ovmayacaklar. Hiçbir yarıyılda bunu önermiyoruz. Özellikle bu endemik halde bulunan bulaşıcı göz hastalığının korunması için sık sık el yıkamak zorunludur. El devireme alışkanlığı bir sürü bulaşıcı hastalıkta çok önde gelen bir temkindir. Kolay bir temkindir ama insanlarımızın dikkat etmediği bir temkindir. Ben kendi adıma konuşursam hem göz doktoru hem de insan olarak devamlı elim sudadır. Hastaların, her türlü sağlık kurumuna gittiğinde el, göz temasını yapmamaya çalışmaları ve sık sık el yıkamaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin, çocuklarının özellikle göz ovalama hadisesini çok fazla yasaklamaları muhtemel olmayabilir ama yeniden de dikkatli olmalarında verim var.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.