Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gözlerde Uçuşmalar

14.04.2021
14
Gözlerde Uçuşmalar

Bazen baktığınız yerde ufak tanecikler veya bulutcuklar görürsünüz. Bunlara uçuşmalar denir. Uçuşmaları özellikle semana baktığınızda veya düz bir zemine baktığınızda daha fazla farkedersiniz. Bu uçuşan noktalar genellikle, gözün içindeki jel kıvamındaki yapı olan vitreus un içindeki ufak yumaklaşmalardan oluşmaktadır. Bu yumaklaşmaların görme çeperi ağ tabaka üzerinde oluşturduğu gölgeleri idrak etmektesiniz. Bunların ufak noktalar, milleteler, çizgiler veya bulutlar gibi biçimleri olabilmektedir.

Uçuşmalara neler neden olmaktadır?

İnsanların orta yaşlarına ulaştıklarında, gözün içindeki jel kıvamındaki yapıda bazı farklılıklar olmaktadır. Jelin, gözün arka duvarında görme çeperinde yapışkan olduğu yerlerden bölmesi ile bu yapının küçülmesi mevzubahisi olur ve içinde yumaklaşmalar ortaya çıkar. Bu vaziyet bazı bireylerde daha yüksek oranda görülmektedir:

• Miyoplarda

• Katarakt operasyonu geçirmişlerde

• Göz içi cerahati geçirenlerde

• YAG laser yapılanlarda

Şayet bu uçuşmalar çok ani olmuşsa ve birey özellikle 45 yaşın üzerindeyse acil olarak hekime müracaat etmeleri gerekmektedir.

Uçuşmalar ciddi midir?

Vitreus jelinin gözün arka duvarında bölmesi esnasında ağ tabakada yırtıklar olabilmektedir. Bu yırtılmalar sırasında ufak ölçülerde de olsa kanamalar olabilmektedir. Bu kanamalar özellikle müessese yağması biçiminde yeni uçuşmalara neden olabilmektedirler. Ağ Tabakada yırtık olması çok ciddi göz problemlerine yol açabilmektedir. Dolayısıyla:

• Şayet çok ani uçuşmalar ortaya çıkarsa

• Işık çakmaları sezerseniz ve bunun yanında göze perde inmesi gibi bir şikayetiniz olursa acil olarak Göz Hekimine başvurmalısınız.

Uçuşmalar mevzusunda neler yapılabilir?

Uçuşmalar zaman zaman can sıkıcı olur, özellikle birşeyler olurken. Bu vaziyette gözlerinizi oynatarak, alt yada yukarıya bakarak uçuşmaları gözünüzün önünden yoketmeye çalışabilirsiniz. Uçuşmaların pek çoğu zaman içinde tamamen kaybolurken bir kısmı da sebat eder ve uzun seneler görme alanınızda kalır. Seneler boyu bazı uçuşmalarınız olsa da şayet yeni uçuşmalar fark ettiyseniz kesinlikle göz tetkiki olmalısınız.

Işık çakmalarının sebebi nedir?

Buna eş bir gidişatı daha evvel bir biçimde gözünüze bir cisim ile çarpıldığını sezersinizdir. Sanki suratlarca yıldız varmış gibi Vitreus jeli görme çeperi üzerinden parçaladığında ışık çakması eşi bir his yaratır. Bu ışık çakmaları günler, haftalar yada aylarca görülür. Yaşımız ilerledikçe bu cins ışık çakmalarıyla daha sık karşılaşırız. Şayet ani başlayan ışık çakmaları ile karşılaşırsanız, ağ tabakanızın yırtılıp yırtılmadığını bilmek için şipşak bir göz hekiminize başvurmalısınız.

Migren

Bazı şahıslar her iki gözlerinde ateş çizgileri olarak tarif ettikleri, genellikle 10-20 dakika kadar süren ışık çakmalarından bahsederler. Bu cinsten çakmalar genellikle beyindeki kan damarlarının spazmına bağlı olarak ortaya çıkar ve Migren olarak adlandırılan hastalığın bir bulgusudur. Genellikle buna başağrısı eşlik eder. Başağrısı olmaksızın ışık çakmalarıyla izleyen migrenler de görülebilir. Bu vaziyette ışık çakmalarına göz migreni veya başağrısı olmayan migren denir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.