Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

GÖZÜMÜZ KAÇ MEGAPİKSEL ?

29.04.2021
12
GÖZÜMÜZ KAÇ MEGAPİKSEL ?

Günlük yaşamda “vay be, adamın cep telefonunun kamerası 2.0 MP” ya da bende bir makine var “12 MP” gibi laflar dinleriz ve “vay be, teknoloji nerelere kadar geldi” deriz. Hatta bazen “ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri” dediğimiz dahi olur. İşin hakikatini yapılan araştırmalar gösteriyor ve bedenimizin günümüz teknolojisinin ne kadar ilerisinde olduğunu ortaya koyuyor.

Gözümüz tek bir kroki üzerinde kurgulanmış anlık çekimleri tutan bir resim aygıtı değildir. Daha çok bir video silsilesine benzemektedir. Gözümüz, minik açılarla, anlık hareket eder ve çevremizdeki ayrıntıları beyne yansıtmak için aralıksız kendisini aktüeller. Ayrıca iki tane gözümüz vardır ve beynimiz, çözünürlüğü daha da çoğaldırmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplamaktadır. Daha fazla bilgi toplamak için de haliyle gözümüzü, gördüğümüz şeyin çevresinde hareket ettiririz. Bu sebeplerden dolayı, göz ve beyin birlikteliği, ağ tabakadaki fbitkio-müşterilerin rakamca aşırılığı sayesinde,bir aygıtta olabileceğinden çok daha yüksek çözünürlükte bilgiler elde etmemizi sağlar. Altta verilen eşdeğer megapiksel kıymetler, insan gözünün bir manzarayı ne kadar netlikte gördüğünü açıklayan bilimsel bir detaydır.

Yukarıdaki insan gözünün çözünürlüğünü sağlamaya neden olan bilgiler ışığında,şimdi evvel minik bir misalle başlayalım: Şimdi önünüzde 90 a 90 derecelik açıda gözümüzün açıları başka bir deyişle bir görüntünün olduğunu farz edelim, aynen pencereden dışarıdaki bir manzarayı izlermiş gibi. Bu gidişatta piksel rakamları vasati bir göz için:

90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324,000,000 piksel 324 megapiksel olur.

Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde etmiyoruz, ama gözümüz bir manzarada istediğiniz tüm ayrıntıları görmenize imkân sağlamak için aralıksız istediğiniz ayrıntının çevresinde hareket eder. Ama insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır.Biraz minik düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi zannedecek olsak dahi:

120 * 120 * 60 * 60 / 0.3 * 0.3 = 576 megapiksel bilgisini elde ederiz.

İnsan gözünün görebileceği asıl açı kıymeti kuşkusuz ki çok daha fazla çözünürlüğe tekabül eder. Bu yapıdaki çözünürlükteki bir bilgiyi kaydolmak içinse, çok fazla alana kayıt ihtimali sağlayabilecek kadar gelişmiş bir kamera olması lazım.

Şimdi teorik bilgiyi bir kenara vazgeçip , lafın özünü aktaracak olursak, pencere gibi hudutları olan bir alandan dışarıya baktığınızda gördüğünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele eşdeğer olarak yer alıyor. Şayet görüntünüzü yasaklayacak bir maniniz yoksa, 576 MP.

Böyle bir teknoloji şahanesi olan gözünüze gözünüz gibi bakın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.