Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güneş Gözlere Ne Kadar Hasarlı ?

23.04.2021
8
Güneş Gözlere Ne Kadar Hasarlı ?

Göz sıhhatiniz için güneşle aranıza mesafe koyun

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Naci Sakaoğlu, “Gözlerimizi güneş ışınlarının hasarlı tesirlerinden gözetmek için kesinlikle şapka takmalı ve nitelikli bir güneş gözlüğü kullanmalısınız” diyor.

Yaz aylarında dünyaya erişen ultraviyole ışın ölçüyü, kışa oranla üç kat daha fazla olduğu için yaz mevsiminde güneş ışınlarından korunmak büyük ehemmiyet taşıyor.

Ultraviyole ışınlar katarakt yaradılış tehlikesini artırıyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Naci Sakaoğlu, ultraviyole ışınların gözler üzerindeki negatif tesirlerinin ciddiyetine dikkat sürükleyerek ortaya çıkabilecek sağlık meselelerini şöyle sıralıyor:

“Ultraviyole ışınlar, göz kapaklarını kaplayan tende illet hastalık yaradılışına, konjonktiva tabakasında illet hastalıke, gözde et piterjium olarak adlandırılan büyümeye, şeffaf tabakada sızılı enflamasyona ve uzun yarıyılda kornea yüzeyinde bozulmaya sebep olabilir. Ayrıca ultraviyole ışınların katarakt yaradılışı tehlikesini artırdığı da bilimsel çalışmalarla da ispatlanmış gidişatta.. Güneş ışığına fazla maruziyet serbest radikalleri de ortaya çıkarıyor. Bu vaziyet, ağ tabaka hücrelerinde zarara neden olarak yaşa bağlı makula yozlaşmayı YBMD gelişimine katkı da sağlıyor. . Bu sebeple gözleri güneşderi gözetmek özellikle yaşlı hastalar için de ehemmiyet taşımaktadır.”

Çocuklar daha hassas

Çocukların göz merceğinin ultraviyole ışınları süzebilme hünerinin erişkinlerden daha az olduğunu belirten Dr. Sakaoğlu, “Erişkinler gibi her yaştaki çocuklar da ultraviyoleden korunmaya lüzum dinler. Kesintisiz dış civarda çalışanlar, gözde kırılma yanılgılarıyla alakalı refraktif cerrahi veya katarakt cerrahisi geçirmiş olanlar ile ağ tabaka hastalığı olan bireylerin gözleri de güneş ışınlarının hasarlı tesirlerine karşı daha alıngandır” diye balaka veriyor.

Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli?

İyi bir güneş gözlüğü; görünen ışığı, gözü rahatsız etmeyecek bir seviyeye indirirken hasarlı ultraviyole ışınları da süzebilmeli.

Gözlük sırçalarının renginin koyuluğu ile ultraviyole ışınları süzme kabiliyeti arasında bir ilişki bulunmuyor.

Gözlük satın alırken en ehemmiyetli nokta, ultraviyole ışınlara karşı gözeticilik bedelleridir. İyi nitelikte güneş gözlüklerinin çoğu ultraviyole ışınların UVA ve UVB % 95’inden aşırısını süzerken bu oran % 99 ve daha yüksek de olabilir.

Çevremizden de büyük ölçüde ışın yansır. Bu sebeple güneş gözlüklerinin yanları kapalı ve suratı saracak biçimde olması daha sağlıklıdır.

Polarize sırçalı güneş gözlükleri ultraviyole ışınları süzmenin yanı gizeme yol gibi düz yüzeylerde oluşan ışık parlamalarını yasaklayarak daha nitelikli bir görüş sağlama özelliğine sahiptir. Ancak polarize sırçalarla LCD ekranlara belli bir açıdan bakıldığında ekran görüntüsü kaybolabileceği için taşıtlarında bu cins göstergeleri olan sürücüler dikkatli olmalıdır.

Kontakt lenslerin çoğu ultraviyoleyi süzme maharetine sahiptir ancak lensler göz kapaklarının ışınlardan etkilenmesine mani olamazlar. Bu sebeple kontakt lens kullanıcıları ayrıca güneş gözlüğü takmalarında bereket var.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.