Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

07.04.2021
17
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Güneş gözlüğünün, yaz mevsiminde gözleri hasarlı güneş ışınlarına karşı gözettiği öğrenilen bir reel. Ancak, işportadan alınan güneş gözlükleri, gözlere bereketten çok hasar veriyor. Güneş gözlüğünün aksesuar olmaktan çok, göz sıhhati için lüzumlu bir vasıta olarak kabul edilmesi ve sağlık malzemesi olarak kullanılması gerektiği andırdırılıyor. Yalnızca gözü fazla ışıktan gözetmek veya şık görünmek için güneş gözlüğü kullanmanın son derece yanlış ve riskli olduğuna dikkat çekilirken, gözlüğün şekli, materyali ve aksesuarlarının da ehemmiyetli olduğu bildiriliyor.

Uzmanlar, orijinal polaroid güneş gözlüklerinin en ehemmiyetli özelliğinin çok iyi görüş sağlamaları olduğunu vurgularken, polaroid kutuplaşma filtresinin, hasarlı UV mor ötesi ışınlara karşı yüzde 100 koruma sağladığını, ayrıca parlak yüzeylerde oluşan rahatsız edici parlama ve yansımaları da yüzde 99 oranında ortadan kaldırdığını belirtiyor.

Uzmanlar, yeni bir güneş gözlüğü satın almak isteyenlere şu nasihatlerde bulunuyor:

– Öncellikle, gözlüğü taktığınızda gözünüz bulanmamalı. Şayet bulanıyorsa sırçanın niteliksiz olduğu kesindir.

– Sırça rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri koyu, bazı yerleri sarihse, o gözlüğü satın almayın. Bir rengin en koyusundan sarihine doğru giden renk spekturumu mevzubahisi ise gidişat değişir. Bu cinsi seçim ettiyseniz, sırça renginin üstte koyu, altta sarih olmasına dikkat edin.

– Güneş gözlüklerinin üzerinde, mor ötesi ışınları kestiğine dair bir patentin olması gerekir. Sağlık Bakanlığı, tüm güneş gözlükleri için sertifika zorunluluğu getirmiştir. Satın alırken gözlüğün sertifikasını kesinlikle isteyin.

– Numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan evvel kesinlikle göz doktorlarına danışmalıdır.

Uzmanlar, gözlük tercihinde surat yapısına göre dikkat edilecek noktaları ise şöyle sıralıyor:

– Suratınız kare ya da kareye yakınsa, size kavisli çerçeveler yakışır.

– Uzun bir surata sahipseniz, çerçeve suratınızda olası olduğunca geniş bir alan kaplamalıdır. Böylece gözlük suratınızı ikiye ayırdığı için, suratınızın basmakalıptan daha uzun görünmesini maniler.

– Suratınız yuvarlak ise düz ya da açılı çerçeveleri seçim edin.

– Üçgen bir surata sahipseniz, çerçeve çizgilerinin düşey olmasına dikkat etmelisiniz.

– Suratınız oval ise, çerçeveleriniz kesinlikle surat büyüklüğüne orantılı olmalıdır.

Uzmanla ayrıca, güneş gözlüğünü arınmak için kağıt mendil yerine kuru ve pamuklu bir bez kullanılması gerektiğini ifade ederek, “Kağıt mendille gözlüğün sırçasını ovalamak, kaplamasına hasar verebilir” diye uyarıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.