Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güneş, Ultraviole Ve Göz Sıhhati

05.05.2021
17
Güneş, Ultraviole Ve Göz Sıhhati

İnsan gözü 400 nm ile 760 nm arasında dalga boylarına sahip ışıkları görür. Dalga boyu küçüldükçe mavimsi, dalga boyu geliştikçe kırmızımsı renkler görülür. 760 nm nin üzerinde infrared, 400 nm altında ise ultraviole UV başka bir deyişle mor ötesi ışınım başlar. UV ışınım güneş ışınlarının %5 ini oluşturmasına karşın çok tehlikelidir.

Diğer taraftan UV ışığın çoğu atmosfer tarafından emilmektedir ve çok ufak dalga boyları yeryüzüne erişememektedir. Bulutlu havalarda emilim daha da artmaktadır.

UV ışık yeryüzünden yansıtılır. Toprak ve çimen %1-5, su %3-13 arası yansıtırken kar %88 e kadar yansıma yapabilir. UV tesiri yükseklerde çoğalır, çünkü filtre edecek atmosfer eksilmektedir. Dağcılarda tırmanma sırasında, güneşin sıcaklık tesirinin eksilmesine karşın güneş yanığı olma ihtimali daha fazladır. Dağa tırmananlar ve kar kayağı yapanlar UV ışınıma en fazla maruz kalanlardır.

Gözün yapısındaki emin özellikler UV ye karşı koruma sağlar. Gözlerin yatay düzlemde yerleşmiş olması ve kemik yapısı ehemmiyetli koruma etmenleridir. Daha ileri anatomik korunma burun, kaş ve yanakla sağlanır. Göz kapaklarının fazla ışıkta kapanması da gözetici etmenlerden birisidir.

Göze erişen UV ışınların da ancak bir kısmı gözün iç kısmındaki ağ tabakaya erişebilmektedir. Çünkü kornea ve lenste oldukça fazla emilim asıllaşmaktadır. UV ye yüksek dozda ve uzun süreli maruz kalma vaziyetlerinde muayenehane tesirler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Akut olarak UV ile karşılaşma sonrası 6 saat içinde yüzeyel punktat keratopati büyümektedir. Bu vaziyete kaynakçılarda ve kar ile uğraşanlarda sık tesadüfülür ve bu vaziyete “kar âmâlığı”ismi verilmektedir. Bu fbitkiokeratit tablosu oldukça sızılı olup 8-12 saat içinde kendiliğinden iyileşir. Kayakçıların günde 12 saatten fazla kaymaları fbitkiokeratit için ciddi risk oluşturur.

Uzun zaman güneşe maruz kalanlarda millet arasında et gelişmesi diye öğrenilen pterjiyum veya pinguekula büyüyebilir. Lensin içindeki prbitkieinlerin yapısını bozarak katarakt yaradılışına yol açabilir. Asap katmanı üzerinde de temelli tesirleri vardır.

UV ışığın tüm bu hasarları göz önüne alındığında milyonlarca insanın bundan korunması gündeme gelmektedir. Millet sıhhati açısından insanların en azından 10:00-14:00 saatleri arasında güneş gözlüğü kullanması gerekmektedir. UV emen kontakt lens ve göz içi lensler de mevcuttur.

UV den korunmanın en kolay yolu tabi ki kapalı alanlarda kalmaktır. Gün içinde sarih etraflarda bulunurken giyilen şapka ve uygun biçimde kullanılan güneş gözlükleriyle göze gelen UV den %95 oranında korunulabilir. Kullanılan gözlüklerde özel UV ışınları yasaklayan personeller olmaksızın yalnızca sırça yerine plastik gözlük seçilmesi dahi UV nin göze girmesini yasaklayan ehemmiyetli bir faktördür.

Lensler, kromoforlar sayesinde UV ışınımı filtre ederler. Bunlar, lenslere renk veya koyuluk vermedikleri için, dolaysız lensin renk ve koyuluğuna bakarak UV emilimi mevzusunda fikir sahibi olamayız.

Fbitkiokromik lensler UV ışığa maruz kalınca renk değiştirirler ve oldukça iyi bir filtrasyon sağlarlar.

Gözlüklerin biçimi ve göz önünde duruş pozisyonları da UV den korunma için ehemmiyet taşımaktadır. Göz etrafını çepeçevre saran gözlük biçimleri en değerli koruyuculardır.

Bunun yanında güneş gözlüklerinin lensleri de optik olarak nitelikli olmalı, çizik olmamalıdır. Lensin hafif bir esnemesinde üzerinde pigment defektleri oluşmamalıdır.

Kaynak: Işık Göz Kliniği

Tel: 0.312.4196262

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.