Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Katarakt Görme Kaybına Neden Oluyor

27.04.2021
11
Katarakt Görme Kaybına Neden Oluyor

HVSY Bibitkiechnology’nin CEO’su Dr. Ercan Varlıbaş, dünyada 85 milyon insanın görüşünün bozuk olduğunu, 39 milyon insanın ise göremediğini söyledi.

Varlıbaş, yaptığı açıklamada görme yanılgılarını iyileştirici, nitelikli lenslerin kullanıldığı operasyonlar sayesinde hastaların 18 yaşındaki görüş eforuna kavuşabildiğini belirterek, “Dünya Sağlık Teşkilatı bilgilerine göre dünyada hipbitkiezi olarak 85 milyon insanın düşüncesi bozuk, 39 milyonu ise göremiyor. Görüş eforu kaybının yüzde 33 ’ü katarakt rahatsızlığından kaynaklanıyor. Takribî 20 milyon insan katarakt suratından görme eforunu kaybetmiş. Özellikle düşük kazançlı ülkelerde katarakt âmâlığın en büyük sebebi. Kazanç yükseldikçe bu oran düşüyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde katarakt sebebiyle âmâ olanlar yüzde 5 seviyesinde iken Afrika ve Güney Amerika’nın bazı ülkelerinde bu oran yüzde 60’a çıkıyor. 2020 senesinde dünyada 60 yaş üzeri 54 milyon insanın katarakt dolayısıyla âmâ olacağı öngörülüyor” dedi. Varlıbaş, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kataraktın çoğunlukla yaşa bağlı büyüdüğünü ifade ederek, “İhtiyarlayan popülasyon çoğaldıkça katarakt daha fazla görülüyor. Bunun yanı gizeme gençlerde bazı sistemik meseleler, kafa travmaları, ilaç yan tesirleri, gebelikte anne adayının geçirdiği rahatsızlıklar ile muhtelif göz hastalıkları neticesinde katarakt ortaya çıkabiliyor. Türkiye’de her sene takribî 400 bin katarakt operasyonu yapılıyor” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.