Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Katarakt Kaptanlarda Daha Sık

11.11.2021
19
Katarakt Kaptanlarda Daha Sık

Kaptanların gözlerinde, havadayken kozmik ışınlara maruz kalmaları sebebiyle katarakt görülme tehlikesinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. İzlanda Üniversitesi’nde görevli bilimadamlarının, yaşları 50 ve üstü olan 455 erkek üzerinde yaptığı araştırma, katarakt görülen 79 bireyden 71’inin kaptan olduğunu gösterdi.

Neticeleri “Archives of Ophthalmology” mecmuasında yayınlanan araştırmanın yazarı Vilhjalmur Rafnsson, havayolu işletmelerinde görevli kaptanların kozmik ışınlara maruz kalmasının, yaş, sigara ve güneşlenme gibi faktörlere bağlı olarak büyüyen katarakta yol açan unsurlardan biri olabileceğini söyledi.

Araştırma çerçevesinde, kaptanlarda katarakt görülme tehlikesinin, öbür iş gruplarından bireylere göre 3 kat fazla olduğu tespit edildi. Bilimadamları, astoronbitkilarda da katarakt görülme tehlikesinin fazla olduğunu andırdırdı.

Katarakt, gözde olağanda transparan olan lensin matlaşmaya başlayarak gözün önünde görme netliğini bozan bir sis perdesi oluşturur. Sis perdesi zamanla daha da yoğunlaşarak görmeyi ehemmiyetli miktarda bozar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.