Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Morluk Deyip Geçmeyin

30.04.2021
21
Morluk Deyip Geçmeyin

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz altı morlukları ya da değişik ismiyle göz altı halkalarının, uykusuzluk, kumpassız yaşam şekli, içki, sigara kullanımı gibi sebeplerle göz etrafındaki venöz dolaşımın yavaşlamasına bağlı oluşabildiğini kaydoldu.

Op.Dr. Şeyda Atabay, “Atopik ve değişik bazı egzemalar da göz altlarında koyu halkalara neden olabilmekte. Demir noksanlığı kansızlığı, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da nezaret morlukları yaradılışına neden olur” dedi. Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz altı renginin neden değiştiği, göz altı çöküklüğünün neden oluştuğu hususunda şu bilgileri verdi: “Tenimizin dermiş katmanı 0.3-0.4 mm kalınlığındadır, ancak göz altındaki tende kalınlık zaman içinde dış ve iç faktörlere bağlı olarak 0.1-0.2 mm’ ye kadar iner. İncelmiş olan göz altı kapağı teni saydamlaşarak alttaki damarların daha keskin hale gelmesine neden olur. Bu damarlar göz altlarında mavi-mor millete stili bir görünümü ortaya çıkarır.

Genelde genetik ve yapısal özelliklere bağlı olarak veya etrafsal şartların tesiriyle olabildiği gibi, kilo kaybı ve yaşın ilerlemesi sebebiyle bölgesel atıofik alanlar sonucunda görülebilir. Ve hastalarda morluğun bir biçimde kozmetik kapatıcılarla kapatılsa da çöküklüğün saklanamadığı mevzusunda şiddetli şikayetler oluşturabilir. Sosyal yaşamımızda, özellikle ikili ilişkilerimizde en fazla irtibata geçtiğimiz bölge göz etrafıdır. Bitkinliğimizi veya dinginliğimizi yansıtır. Yaşla, metabolizmayla, etrafla ve beslenmeyle bünyemizde olan farklılıkların en çok dışa vurduğu bölgedir. Göz ve göz etrafı bireyin yaşını, sıhhatini ve psikolojik gidişatını çevresine en keskin yansıttığı, konuşma esnasında ifadeyi bitiren alanlardır. Göz altı morluğu ve çöküklüğünde rehabilitasyon olarak neler yapabiliriz? Öncelikle sistemik bozukluklara bağlı ise bu bozuklukların rehabilitasyon edilmesi bereket sağlayacaktır. Ancak genelde kronik bir bozukluk olduğundan dolayı tabandaki hastalık düzenlenebilse de mesele analiz etilmeyebilir. Rehabilitasyonda soğuk uygulama, Mezbitkierapi, PRP, Haricen krem uygulamaları ve Göz Altı Dolgu uygulamaları HA yapılmaktadır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.