Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Horlama Sebepleri Ve Rehabilitasyonu

02.11.2021
22
Horlama Sebepleri Ve Rehabilitasyonu

Klasik yetişkin insanların en az %45i zaman zaman horlamaktadır. %25i kesintisiz olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık kilolu erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün çoğalır.

A.B.D. de 300 den fazla işletme horlamaya karşı makine geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arda tenis topu yapıştırmak gibi daha önceki bir modelin modifikasyonlarıdır Sırt üstü uyurken horlama daha çok çoğalır.. Çene ve breyin askıları, boyunluklar ve ağız içine yerleştirilen aygıtlar hiçbir verim sağlamamıştır. Horlama sesi ile çalışıp hastayı uyandıran elektronik aygıtlar bulunmuştur. Bütün bunlar hastanın horlamadan geçime alıştırmaları olarak düşünülmüştür. Ancak ne yazık ki horlama bireyin hakimiyetinde olmayan bir problem olup tüm bu aygıtlar hastayı yalnızca yattırmamaya yöneliktir.

HORLAMANIN SEBEBİ NEDİR?

Ağız ve btümörün arttaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan hengame biçiminde ki sese horlama denir. Dilin art ve yumuşak damak ve minik dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Horlayan bkocaman alttaki problemlerden en az biltihaba sahiptir.

Dil ve boğaz adaleleri gerginliği eksilmiştir. Gevşek adaleler sırt üstü uyuyunca dilin boğaz arda doğru kaymasına mani olamaz. Bu vaka içki yada ilaç alarak rahatlamış bkocamanın uykusunda adale hakimiyetinin kaybolması ile ortaya çıkar. Bazı insanlarda uykunun derin fazında hafiflemeye bağlı olarak yeniden horlama görülebilmektedir.

Boğazdaki dokuların fazla büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık tesadüfülen horlama sebebidir. Kilolu insanlarda kalın breyin dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve urlarda ender olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

Yumuşak damak ve minik dilin fazla sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarktığı için bir valv gibi horlamaya neden olur.

Btümörün tıkanıklığı olan şahıs havayı almak için genizde fazla vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollabe olabilen dokuları hava yoluna doğru sürükler. Böylelikle btümörün sarih iken horlamayan bireyde horlama görülmeye başlar. Bu gidişat neden bazı insanların yalnızca allerjik yarıyıllarda veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını açıklama etmektedir. Btümörün deformasyonları bu tip btümörün tıkanıklığı sebepleri olarak bilinir. Deviasyon btümörün orta bcan vermesinin yan taraflara taşması olarak belirlenir. Btümörün içi deformasyonları içinde en sık tesadüfülenidir.

HORLAMA CİDDİ BİR MESELE MUDUR?

Sosyal olarak evet! Bu aile yaşamında ciddi bir biçimde tehdit eder. Horlayan şahıs alay mevzusu olur. Ailenin öteki bireyleri için uykusuz gecelerin mesulü yakalanır. Horlayan şahıs tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda dostu olur. Tıbbi olara evet! Bireyin kendine verdiği hasar daha büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardır. Fazla horlayan şahıslarda yüksek tansiyon horlamayan bireylere göre daha sık görülür. Horlamanın en ağır formu “tıkayıcı tipte horlama hastalığıdır.” “Uyku apnesi” diye bilinen bu hastalıkta şiddetli horlama soluksuz kalınan bir yarıyılla kesilmektedir. Bu sırada solunum bütün durmuştur. 10 saniyenin üzerindeki soluksuz kalma nöbetlerinin bir saat içinde 7 den fazla görülmesi yaşamı ciddi biçimde tehdit eder. Bu gidişatta hekiminizin size bir uyku merkezinde tahlil yapılmasını önerecektir. Apneli soluğun kesilmesi hastalarda saatte 30-300 kez tıkanmalara tesadüfülmektedir. Böylelikle uykuda kan oksijen seviyeyi fazla oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu yarıyılda kalp kanı daha çok pompalamak zorundadır. Bir vakit sonra kalp ritmi bozulurken, seneler içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi yerleşir. Tıkayıcı tipte horlama hastalığı olan şahıslar uykularının çok az bir kısmında derin uyku fazına geçebilmektedirler. Derin faz hakikat dinlenme için tek yoldur. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, bitkin ve yararsız geçecektir. Araba kullanırken yada iş başında uyuklamalar görülecektir.

HORLAMA REHABİLİTASYON EDİLEBİLİRMİ?

Horlamanın bir çok tipi rehabilitasyon edilebilir. Yetişkin horlayan şahıslar için altta sıralana tekliflere uyulmalıdır.

1. İyi bir adele tonusu kazanmak için atletik bir yaşam biçimi seçilmeli.

2. Horlayan şahıslar uyku ilaçları, durgunlaştırıcı ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarını uykudan evvel almamalı.

3. Uykudan 4 saat evvel içki içmekten kaçınmalı.

4. Uykudan 3 saat evvel ağır yemekten kaçınmalı.

5. Fazla bitkinlikten kaçınmalı.

6 .Uykuda sırt üstü uyumak yerine yana uyumak seçim edilmeli. Daha Önceki bir teklif olarak pijama sırtına tenis topu dikmek hala verimli bir metbitki dur. Böylelikle sırt üstü yatmaya mani olunur.

7. Yatağınızın baş tarafı daha yukarıyada olacak biçimde tüm yatağınız takribî olarak 10 cm bir tarafa doğru çeviriniz. Bu emelle yatağınız bir tarafı altına bir tuğla yerleştirmek emelinize uygun olacaktır.

8. Konutta horlamayan şahısların sizden evvel uykuya geçmeleri için onlara vakit tanıyın.

Her pozisyonda horlayan şahıslar “ağır horlayan” olarak adlandırılır. Bu şahısların yukarıyadaki tekliflerden daha fazla takviyeye lüzumları vardır.

Horlama şahıs ve ailesi için hasarlı hale geldiğinde uzman hekiminiz ile görüşmeniz uygun olacaktır. Bu özellikle uyku sırasında soluk alamama problemi olduğunda Yüksek sesli horlama soluksuz kalma yarıyılı ile kesilmektedir. Hekiminize baş vurmanız daha da ehemmiyet kazanmaktadır. Horlama hastasının btümörün, ağız, boğaz ve boynunun ayrıntılı tetkiki yapılmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan bireyin sıhhatini belirlemek açısından uyku laboratuarı çalışmaları değerlidir.

Rehabilitasyon kuşkusuz tanıya katlanır. Bu allerji veya enfeksiyon rehabilitasyonu gibi basit yada bademcik geniz eti veya btümörün bozukluklarının cerrahi gerektirir biçimdedir. Horlama – Soluksuz kalma hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama operasyonlarından başarılı neticeler elde edilmektedir. Buna uvulopalatofarengoplasti operasyonu UPPP ismi verilmektedir. Hasta için bademcik operasyonundan çok değişik his vermez. Laser ın kullanıldığı Laser-assisted uvulopalatoplasti LAUP yerel anestezi ile yapılabilen bir başka operasyondur. Cerrahinin çok tehlikeli veya hasta tarafından istenilmediği vaziyetlerde boğaza basınçlı hava veren maske takarak CPAP uyuyabilir. Kronik olarak horlayan her çocuk KBB uzmanı tarafından ayrıntılı olarak tetkik edilmelidir. Bademcik ve geniz eti operasyonunun zorunlu olduğu vaziyetlerde cerrahi müdahale çocuk sıhhatine ve gelişimine çok ehemmiyetli bereketler sağlayacaktır.

Unutmayın: Horlama soluk almanın riskli biçimde kesilmesidir. Horlama gülünç değildir, umutsuz hiç değildir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.