Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Öksürük Sebepleri Ve Yapabilecekleriniz

28.04.2021
17
Öksürük Sebepleri Ve Yapabilecekleriniz

Sigara : Kuru ve kesik kesik veya balgam çıkararak öksürüyorsunuz ve bu, sabah kalktığınızda ya da sigara içtikten sonra şiddetleniyor. Sigara içenlerin öksürmesine sigara dumanında bulanan bir hayli zehirli kimyevi yol açar ve bundan kurtulmanın tek yolu sigarayı bırakmaktır.

Solunum enfeksiyonu : Balgam çıkararak öksürüyorsunuz ve ateşiniz 39 derece üzerinde. Çok bitkinsiniz, adaleleriniz ağrıyor ve kendinizi günlük faaliyetlerinizi yapamayacak kadar hasta seziyorsunuz. Beyaz balgam genellikle seyrini izlemeniz gereken, ama kendiliğindene rehabilitasyon usulleriyle rahatlatabileceğiniz viral enfeksiyona işaret eder. Yeşil veya pas rengi balgam çoğu defa bakteriyel enfeksiyonun göstergesidir ve antibiybitkiik gerektirir.

Alabileceğiniz Önlemler

Öksürürken çıkan balgamı gece uykusu dışında yutmayın. Buğu veya sıcak duş balgamı inceltir ve rahat öksürmeyi sağlar. İçinde balgam söktürücü olan ve reçetesiz satılan bir ilacı deneyin, ama şayet çok balgam çıkartan kesintisiz ya da kronik bir öksürüğünüz ya da astımınız varsa, balgam söktürücü kullanmayın bol akışkan için.

Kuru ve kesik öksürükte boğaz pastili veya içinde dekstrometorfan bulunan reçetesiz satılan bir öksürük ilacını sınayabilirsiniz, ancak başka ilaçlar kullanıyorsanız, kesinlikle hekime müracaat etin. Sıcak su, çay veya limonataya katılmış balı da sınayabilirsiniz.

Burun akıntısı boğazınızda tahrişe yol açtığı için öksürüyorsanız, reçetesiz satılan ilaçlar ya da antihistaminler balgamı kurutabilir.

Çocuğunuzun Tedavisi

19 yaşından miniklere aspirin vermeyin! Reye belirtiyi sınan ender, ama ciddi bir meseleye yol açabilir. Ateş veya ağrı vaziyetlerinde bunun yerine ibuprofen ya da asetaminofen verin.

Soğuk algınlığı bulguları yokken çocuğun ani ve şiddetli öksürmesi burnuna minik bir kıymık veya cisim kaçmış olduğunu gösterir. Acil dayanak isteyin!

Tıkanma soluk alıp vermede güçlük sürükleme minik bebeklerde normal bir şey olmasına karşın kesintisiz öksürük pek görülmez. Şayet çocuğunuz 3 aylıktan minikse, hekime başvurun.

Şayet çocuğunuz boğuk, ulur gibi öksürüyor ve bu geceleri şiddetleniyorsa, çocuklarda sık görülen solunum yolu iltihaplanması mevzubahisi olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.