Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

1 yaşında ergenliğe girdi

27.04.2021
13
1 yaşında ergenliğe girdi

Erken püberte teşhisi konan Akash adındaki bebek, 25 yaşındaki bir erkeğin testosteron seviyesine sahip.

Daily Mail’in haberine göre, Hindistan’da bir yaşındaki bebeğin genital bölgesi tüylenmeye ve cinsel güdüleri oluşmaya başladı, hekimler bunun çok ender görülen hormonal bir hastalık olduğunu söyledi.

Akash adındaki bebek, 25 yaşındaki bir erkekteki testosteron seviyesine sahip olduğu için genital uzvu da erişkin bir erkeğinkine denk. Çoktan suratında ve bedeninde tüyler oluşmaya başlayan çocuğun sesi de kalınlaşıyor. 7-8 yaşından evvel başlayan ergenlik, tıp dilinde erken püberte olarak biliniyor.

Akash’ın ailesi, 6 ay evvel bebeğin genital uzvu basmakalıptan fazla gelişmeye başladığında bir mesele olduğunu farkettiler ancak ciddi bir gidişat olduğunu düşünmediler. Bir yaşına geldiğinde gidişat daha da enteresan bir hal alınca hekime başvurdular.

Akash’ın hekimi yaptığı açıklamada, bu yaştaki bir çocuk için ergenliğin çok travmatik olabileceğini, bebeğin çok saldırgan davranabileceğini ve adale gücünün anne ve babasının hakimiyet edemeyeceği seviyeye gelebileceğini söyledi. Erken pübertenin çok daha büyük bir riski daha var. Akash, ergenliğini bitirdiği için hayatı süresince aynı boyda kalabilir.

1 yaşındaki bebek, en azından hastalığını anlayacak yaşa gelene kadar, ergenlik semptomlarını yavaşlatmak için ilaç rehabilitasyonu görecek.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.