Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Her bahar bir bunalım

27.03.2021
22
Her bahar bir bunalım

“Tabiatın ekolojik balansına ayak yalana çalışan insanoğlu, bedeninin salgıladığı hormonların tesirleriyle de baş etmeye çalışıyor”

Uzmanlar, mevsim geçişlerinin bunalım sebebi olabileceğini belirtti.

Psikolog Meriç Mavi, gündüz ve gece balansının yaz yarıyıllarında bireyi neşeli sezdirirken, kış yarıyılında duygusal bir karmaşayı tetikleyebileceğini belirterek, “Yeni bir kış yarıyılının başlayacak olmasıyla mesullükler daha da çoğalıyor. Çocuğunu mektep yaşamına hazırlayan anne-baba, yaz tatilinden çıkan ve işleri yoğunlaşan büro çalışanları ve sabahın erken saatlerinde dükkânını açan esnaf yazın vermiş olduğu sevinç duygusunu bir zamanlığına kaybedebiliyor. Tabiatın ekolojik balansına ayak yalana çalışan insanoğlu, bedeninin salgıladığı hormonların tesirleriyle de baş etmeye çalışıyor” dedi.

Kışın salınan melatonin iyi hissettiriyor

İçinde bulunulan abuhava koşullarıyla mevcut psikoloji arasında bir iletişim olduğunu ifade eden Mavi, şöyle devam etti:

“Ancak hormonların her birini ve ne işe yaradıklarını hepimiz öğrenemiyoruz. Misalin sonbahar bitip kışa geçerken bedendeki ‘melatonin hormonu’ çoğalıyor. Kışın havanın karanlık olduğu müddetin daha fazla olması sebebiyle geceleri salgılanan melatonin hormonu depresif sezmeyi eksiltebiliyor. Melatonin hormonunun salgılanması ‘triptofan ’ kapsayan besinlerin tüketimiyle olası olabiliyor.

Bu sebeple sağlık açısından bir mahzuru yoksa, kızılcık, rezene ve anason çayı ile yer fıstığı, kabak çekirdeği, et, tavuk, süt, yoğurt ve peynir gibi çinko güzergahından zengin gıdalarla, bol ölçüde magnezyum kapsayan badem ve kaju fıstığı gibi gıdalar harcanmalı.”

Gece uykusu daha önemli

İnsan beyninde salgılanan ve bedenin uyku kumpasının korunmasında destekçi rolü olan melatonin hormonunun az salgılandığında uykusuzluğa yol açtığını vurgulayan Psikolog Meriç Mavi, “Gece yatmayan ya da yatamayan fertler, bunun yerine gündüz yatsalar bile melatonin hormonundan yoksun kalırlar. Zira beyinde salgılanan bu hormon yalnızca geceleri birleşimlenir ve kana karışır. Bu sebeple gece uyumadan evvel ışıkları ve perdeleri kapatmak, muhtemelse odada elektronik makine bulundurmamak uyku kalitesini çoğaldıracaktır. Kumpaslı olarak gece saat 23.00 ile sabah 05.00 arasında uyuyor olmak bedenin gün içerisinde kaybettiği enerjiyi geri almasını sağlar” diye konuştu.

KAYNAK:İHA

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.