Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Akdikenden Kalbinize

Akdiken Amerika, Avrupa ve Türkiye ’de yetişebilen bir nebattır. Son zamanlarda da ismini sıkça dinler olduğumuz akdiken, bütün bir kalp arkadaşıdır. Akdiken nebatı kalp yetmezliğine, asap sistemine, damar sertliğine ve tansiyon düşürmeye iyi geliyor.

Güçlü antioksidan özelliğine sahip alıçın, damar tıkanıklıklarından gözettiği, damar sertliğinin giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde oldukça tesirli olduğu belirtildi.

Alıçın yüksek tansiyonu düşürme, süratli nabız atışını koroner atardamarları açarak yavaşlatma, kalbin pompalanmasına destekçi olma, asap sisteminde yatıştırıcı, spazmları giderici tesirinin olduğu bildirildi.Gazi Üniversitesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. İbrahim Uslu,  yaptığı açıklamada, alıçın suratlarca yıldır tesirleri sebebiyle ananesel tıbbın bırakılmaz nebatı olduğunu söyledi.

Yüksek tansiyonu düşüren alıçın, süratli nabız atışını koroner atardamarları açarak yavaşlattığını belirten Uslu, kalp adalelerini beslediğinden dolayı kalbin pompalanmasına da destekçi olduğunu dile getirdi.

 

“Alıçın kalp hastalarına verimi aynı zamanda bedende biriken ve ödem olarak adlandırılan akışkanların atılması, idrar söktürücü tesirleriyle de kendisini gösterir. Bu sebeplerle akdiken kalp yetmezliği olanların kesinlikle kullanması gereken bir nebattır” ifadelerini kullanan Uslu, asap sisteminde yatıştırıcı, spazmları giderici tesirleri olduğuna vurgu yaptı.

Akdiken içerisinde bol ölçüde flovonoid vardır ve buda alıça yüksek bir antioksidan özellik kazandırır. Günümüzde akdiken meyve, çay ve yiyecek dayanağı biçiminde bulmak olası.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.