Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Aspirin kullanımı sıhhatli insanlar için hasarlı

Aspirin kullanımı sıhhatli insanlar için hasarlı

İngiltere’de bugün yayımlanan Aspirin for Asymptomatic Atherosclerosis AAA isimli araştırmada, kalp ve damar hastalarında kanın pıhtılaşmasını önleyen aspirinin iyi tesirleri yadsınmamakla beraber, sıhhatli insanların her gün aspirin kullanmasının riskli olduğu belirtildi.

SAĞLIKLI ŞAHISLARDA KANAMA TEHLİKEYİ VAR
Edinbourg Üniversitesi profesörlerinden Gerry Fowkes, araştırmayı, İspanya’nın Barselona kentinde tertip edilen Avrupa Kardiyoloji Kongresi’nde sundu. Araştırmaya destek veren profesörlerden İngiliz Kalp Vakfı Müdürü Peter Weissberg, her gün hafif dozda kullanılan aspirinin, göğüs anjini, kalp krizi veya beyin kanaması tehlikesini önlediğini ama kalp ve damar hastası olmayan sıhhatli bireylerin kalp ve damar hastalığını önlemek için aspirin kullanmamaları gerektiğini, zira aspirinin sıhhatli şahıslarda kanama tehlikesini artırdığını ifade etti.

Araştırma çerçevesinde, yaşları 50 ile 70 arasında olan ve daha evvelden kalp ve damar meseleyi olmayan 3500 erkek ve bayana her gün 100 miligram aspirin verildiği ve 8 sene süresince bu bireylerin izlendiği belirtildi. Araştırmada, 8 seneden sonra bu bireylerin yüzde 2’sinde kanama tespit edildiği kaydolundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.