Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çay kalbe iyi geliyor

İtalya’daki L’Aquila Üniversitesi’nde yürütülen ve Lipton Çay Enstitüsü tarafından desteklenen bir araştırma, yalnızca günlük bir kadeh kumpaslı siyah çay tüketiminin dahi kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmaya destekçi olabileceğini ortaya koydu.

Bir hafta müddetle sınandı 
Yapılan açıklamaya göre yaş ortalaması 33 olan ve 19 sağlıklı erkekten oluşan bir grupla yürütülen araştırmada, katılımcılara her biri bir hafta süren beş periybitkiluk zamanlarda, beş değişik siyah çay ölçüyü verildi. Tüm verilen çayların kafein seviyeyi sabit-standart bir dozda yakalanırken, çay flavonoidlerinin dozu günlük 0 hakimiyet dozu, 100, 200, 400 ve 800 mg/gün olarak uygulandı. Şahsi demleme seçimlerine de bağlı olarak, standart bir fincan çayda vasati 100-200mg flavonoid bulunduğu göz önüne alınarak yapılan araştırma sürecinde katılımcıların natürel olarak bol ölçüde flavonoid kapsayan yiyecek ve meşrubatları harcaması yasaklanarak neticelerin yalnızca bol flavanoid kapsayan siyah çay tüketiminin tesirini gösterdiğinden emin olunması hedeflendi. 

Kalbe iyi geliyor 
Çalışmanın baş inceleyicisi ve bu alandaki ehemmiyetli tahlilcilerinden biri olan Profesör Claudio Ferri neticeleri şöyle değerlendirdi: “Çalışmamız sayesinde damar işlevinde iyileşmenin, günlük bir fincan siyah çay tüketimiyle başladığını ve bu ölçünün artırılmasının daha da tesirli neticeler verdiğini sarihçe göstermiş olduk. Siyah çayın kol atardamarı üzerinde tesirini değerlendirmek üzere altın standart yöntemini kullandık ve damar genişlemesinde apaçık bir büyüme gözlemledik. Aynı zamanda, siyah çay tüketiminin kan tazyikini düşürdüğü ve damar sertliğini eksilterek kan damarlarının esnek kapasitesinin çoğaldığı gözlemledik. Tek bir fincan sıradan siyah çay ile başlayan damar özellikleri üzerindeki bu gözetici neticeler, siyah çayın her gün çay içen şahıslarda kalp ve damarlar üzerinde nasıl tesirli olacağına işaret etmektedir.” 

Çayın verimleri var 
Lipton Çay Enstitüsü Araştırma Direktörü Dr. Paul Quinlan ise görüşlerini şöyle dile getirdi: “Son senelerde, giderek artan rakamda bilimsel araştırma gösteriyor ki, kumpaslı çay tüketimi anlamlı zekasal ve fiziksel sağlık verimleri sağlıyor. Bu yeni çalışma, flavonoidlerin damar işlevinin sağlıklı biçimde sürdürülmesinde ehemmiyetli bir rol oynadığını ve uzun vadede kalp ve damar sıhhatine katkıda bulunabileceğini göstererek bir adım daha ileri gitti. Bu, kumpaslı çay harcayanların daha düşük kalp krizi tehlikesine ve yüzde 21 daha düşük felç tehlikesine sahip olduğunu gösteren mevcut delilleri de desteklemektedir. Bu çalışma sayesinde, çayın sıhhatimiz üzerindeki rolünü, özellikle de kalp ve damar sıhhati üzerindeki verimli tesirlerini daha iyi kavramış olduk.”

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.