Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Folik Asit Kalbinize Gözetiyor

Folik Asit Kalbinize Gözetiyor

Kumpaslı olarak folik asit almak kalp krizi ve kalp hastalıkları tehlikesini eksiltiyor. Folik asidin bedende depolanmasının güç olduğunu belirten uzmanlar bu sebeple kesintisiz olarak folik asit kapsayan yiyecekler harcanmasını öneriyor.

İngiliz bilimadamları kalp krizi ve kalp hastalıkları ile çabanın ucuz ve kolay bir yolunu buldu. Araştırmalar, folik asit kapsayan yiyeceklerin kumpaslı olarak harcanmasının kanda biriken ve kalp hastalıklarına neden olan amino asitlerin seviyesini eksilttiğini ortaya çıkardı. Uzmanlar hamile bayanların kumpaslı olarak folik asit almasının da bebeğin omurga gelişimi için ehemmiyetli olduğuna dikkat sürüklüyor.

Uzmanlar kalp krizine ve öbür kalp hastalıklarına karşı temkin almanın kolay ve ucuz bir yolunu buldu. Neticeleri İngiliz tıp mecmuasında da yayınlanan araştırmanın neticelerine göre kumpaslı olarak folik asit almak kalp krizi ve kalp hastalıkları tehlikesini eksiltiyor.

Araştırmalara göre, kalp hastalıklarına kanda biriken homosistein isimli amino asit seviyelerinin çoğalması yol açıyor. Folik asit alınması ise pekçok bilimadamınca “yeni kolesterol” olarak nitelendirilen homosistein seviyelerini eksilterek kalp hastalıkları tehlikesini eksiltiyor.

Folik asidin bedende depolanmasının güç olduğunu belirten uzmanlar bu sebeple kesintisiz olarak folik asit kapsayan yiyecekler harcanmasını öneriyor.

FOLİK ASİDİN EN YOĞUN OLDUĞU GIDALAR

Ekmek, Mısır gevreği, Yeşil yapraklı sebzeler, Brokoli, Ispanak, Bezelye, Portakal, Mercimek

BEBEĞİN OMURGA GELİŞİMİ İÇİN EHEMMİYETLİ

Uzmanlar anne olmak isteyen ve hamile bayanlar için de folik asidin büyük ehemmiyet taşıdığını dikkat topluyor. Çünkü gebelikten bir vakit evvel ve gebeliğin ilk 12 hastası içinde kumpaslı olarak folik asit alınması bebeğin omurgasının büyümesi ve rastgele bir omurga hastalığına sahip olmaması açısından kritik ehemmiyet taşıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.