Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Her Kalp Krizi Ağrıyla İzlemez

Her Kalp Krizi Ağrıyla İzlemez

Doç.Dr.Yaman Zorlutuna, göğüs ağrılarının, kalbe noksan kan gelmesi neticeyi alana gelen göğüs ağrısı anjina ile karıştırıldığını belirterek, “her göğüs ağrısı anjina değildir” dedi.

Kalp krizinin habercisi olan anjina kasvet, ağırlık, sıkıntılılık, üşengeçlik, yanma, başın veya göğsün artta dağılınma hissi biçiminde olabilmekte, ağrı kollara, boyna ve çeneye yayılabilmektedir. Anjina, genellikle yorulma, yemek yeme veya kasvet neticesinde ortaya çıkar. Her göğüs ağrısı anjina degildir, yalnızca hekiminiz doğru tanıyı koyabilir. Her uzuv gibi kalbin de yaşamak ve vazifesini yapmak için kanla beslenmeye lüzumu vardır. Kan, kalp adalesine koroner atardamar ismi verilen atardamarlar yoluyla kazanç.

Damar sertliği ateroskleroz tüm bedendeki damar iç duvarında yerleşebilen ve yerleştiği bölgede darlıklara neden olan bir hastalıktır. Koroner atardamarlar da damar sertliğinden ehemmiyetli oranda etkilenmektedir. Bunun neticesinde kalp adalesinin beslenmesi için tek kaynak olan koroner atardamarlarda daralmalar ve tıkanmalar oluşabilmektedir. İskemik kalp hastalığı dediğimiz bu tablo kendini genellikle ‘anjina’ ismi verilen bir ağrı ile göstermektedir. Anjina her hastada olmamakla birlikte, genellikle bir kalp krizinin en ehemmiyetli habercisidir. Bazen de hastalar hiç ağrı belirlemeden de kalp krizi geçirebilmektedir.

Göğüs ağrıdene ve kalp krizine neden olan koroner atardamarlardaki daralmalar belli bir seviyenin üzerine çıktığında kanın akışında mani oluşturmaktadır. Bu gidişat kalbin yeterince beslenememesi ve dolayısıyla vazifesini bütün anlamıyla yapamaması demektir. Bu negatif tabloyu ortadan kaldırmak emeliyle uygulanan cerrahi harekâta koroner bypass operasyonu denilmektedir. Koroner bypass operasyonunun emeli; varsa göğüs ağrısını ortadan kaldırmak ve oluşabilecek bir kalp krizinin önüne geçmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.