Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İnce Muhakkaklar De Kalbine Dikkat Etmeli

İnce Muhakkaklar De Kalbine Dikkat Etmeli

Yeni bir araştırma, kilosu düşük olduğu için egzersiz yapmaya gereksinimi olmadığına inananları uyarıyor: Kalp rahatsızlıkları herkes için bir risk.

Londra merkezli araştırma takımı üç ayrı kobay grubunun damarları tıkayan makûs kolesterol seviyelerini ölçtü. 37 bireyden oluşan ilk grup hem bedeni ince olan hem de spor yapanların grubuydu.

Bunun yanı gizeme egzersiz yapmayan fakat ince olan 46 şahıs ve egzersiz yapmayıp aynı zamanda fazla kilolu olan 28 şahsın kolesterolü ölçüldü.

Uluslararası Obezite Mecmuası’nde yayımlanan araştırma neticeleri hareketsiz kalmayıp egzersiz ve spor yapanların hem daha ince ve mukavemetli olduğuna hem de kalp-damar hastalıklarına tutulma tehlikelerinin eksildiğine işaret ediyor.

Brunel Üniversitesi’nden Dr. Gary O’Donovan, “Çok rakamda şahıs -özellikle de ince olanlar- düzgün egzersiz yapmanın tek yararının kilo kaybetmek olduğuna inanıyor. Oysa araştırmamıza göre kilosuz olanların da sıhhatli kalması ve kolesterolü hakimiyet altında yakalaması için aynı biçimde egzersiz yapması gerekiyor” diyor.

Miktarınıza aldanmayın

Araştırma için sigara içmeyen ve eş sosyo-ekonomik koşullarda yaşayan 30 ila 45 yaş arasında 113 erkek “egzersiz yapan ve ince olan”, “egzersiz yapmayan ve ince olan” ve “egzersiz yapan ve obez olan” biçiminde üç gruba bölündü. Deney sırasında obez kabul edilen şahıslar belinin en ince noktası 100 cm’nin üzerinde olanlar olarak tanımlandı. Egzersiz yapanların tanımı ise haftada en az üç kere veya daha fazla kardiyovasküler egzersiz yapanlardı. Dr. O’Donovan, eş profilde kobaylar seçildiği için kolesterol seviyesindeki değişikliklerin egzersiz yapıp yapmamakla iletişimli olduğu görüşünün makul bir tahmin olduğunu belirtiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.