Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İyi Kolesterol hdl, Makûs Kolesterol ldl

İyi Kolesterol hdl, Makûs Kolesterol ldl

Çoğumuz kanımızda bir cins iyi kolesterol HDL bir cins de makûs kolesterol LDL olduğunu duymuşuzdur. Bunlardan iyi olanı bizi damar tıkanması ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara karşı gözetirken makûs olanı bu hastalıkların oluşma süratini artırmaktadır. Dahası iyi kolesterol kalp ve damar sisteminde tertip edici rol de almaktadır. Peki ikisi de kolesterol olmasına karşın nasıl bu kadar farklı tesirlere neden olabiliyorlar?

Hakikatinde ne HDL ne de LDL yalnızca kolesterolden oluşmuştur. Bunlar kanda kolesterol ve değişik yağları taşıyan yuvarlak, bilye gibi içi yağ ile dolu, dış yüzeyi prbitkiein ile kaplı damlacıklardır. HDL ve LDL’nin içinde yağda eriyen vitaminler gibi başka maddeler de vardır. Hakikatinde her ikisinin de yapısı birbirine beznerdir. Ancak tutumlarındaki değişiklik onların iyi ve makûs diye nitelenmesine neden olmuştur.

LDL başka bir deyişle makûs kolesterol yağları bedenin heryerine dağıtır. Beden hücrelerinin gereksinimi varsa bu yağları kullanırlar ancak fazla olan yağ kanda gezer ve özellikle damar duvarlarına çökerek damar sertliğini süratlendirir. Oysa HDL tıpkı bir çöpçü gibi etraftan kolesterolü toplar ve karaciğere taşır. HDL’nin yaptığı bu işe ters kolesterol taşınması denir. Bedendeki kolesterolü karaciğere taşıyan tek yapı bu HDL’dir. Peki karaciğer kendisine eriştirilen bu kolesterolü ne yapar? Karaciğer HDL’nin kendisine getirdiği bu kolesterolü ürettiği safranın içine geçirir ve barsaklara yollar. Böylece kolesterol barsaklar ve dışkılama yolu ile bedenden uzaklaştırılır. İşte HDL kolesterolün bu özelliği ona iyi kolesterol denmesine neden olmuştur ve asılda fazla kolesterolün bedenden atılmasının tek yolu da budur.

Böylece kan HDL kolesterolünüz yüksek ise kalp ve damar hastalıklarına karşı daha iyi korunuyorsunuz demektir. Ancak LDL kolesterolünüz yüksek bir de HDL kolesterolünüz düşük ise birşeyler yapmanız gerekmektedir.

Yazar: fizyocan

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.