Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kahve Kalp Krizini Tetikleyebilir

Kahve Kalp Krizini Tetikleyebilir

Epidemiology mecmuasında yayınlanan bir araştırmada kahvenin bazı bireylerde bir saat içinde kalp krizi alana gelmesine neden olabileceğini belirtiliyor. Araştırma vefatla sonuçlanmaış 503 kalp krizi hadisesi araştırılarak reelleştirilmiş. Çok kahve içenler azıcık daha rahat olabilirler zira günde bir fincan ve daha az kahve içenlerde, daha çok içenlere göre kahvenin kalp krizine neden olma tehlikesinin dört kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

Kalp hastalığı için tehlike etmeni olan öbür alışkanlıklara sahip bireylerde kahvenin tesiri daha da çoğalıyor. Tahlilciler kalp hastalığı bulunan veya tehlike altındaki bireylerin az veya çok kahveden tamamen uzak kalmaları gerektiğini ifade ediyorlar.

Kahvenin içinde bulunan kafeinin kan tazyikinde ve semptik etkinlikte kısa süreli çoğalışa neden olduğunun ve bunun da kalp krizi gelişimini tetikleyebileceğini ileri sürüyorlar.

Bununla beraber eskiki araştırmalar kahvenin parkinson hastalığı, şeker hastalığı ve belli illet hastalıklerin büyüme tehlikesini eksiltebileceğini belirtmekte.

Bahse mevzu çalışmada ise günde 2-3 kadeh kahve içenlerde her fincan sonrasında kalp krizi geçirme tehlikelerinin %60 kadar çoğaldığı ifade ediliyor. Oysa bu çoğalış az ölçüde kahve içenlerde içilen her kadeh kahve sonrasında %400e kadar çıkabiliyor. En bahtlı grup ise günde 4-5 kadeh ve daha fazla kahve içenler: bu grupta her kadeh sonrası kalp krizi büyüme tehlikeyi çok az çoğalıyor. Kahvenin yanısıra öbür tehlike etmenlerinden 3 veya aşırısına sahip bireylerde kahve sonrası kalp krizi büyüme tehlikeyi iki kat daha çoğalıyor.

Özellikle sedanter hareketsiz bir yaşam süren bireylerin kahve içmemeleri öneriliyor.

Eskiki bir çalışmada da kahveyi metabolize etme süratleri genetik olarak yavaş olan bireylerde, kahve içimi sonrası ölümcül olmayan kalp krizi hadiselerinin sık olduğu belirtilmişti.

YUKARIDA LAF EDİLEN KAHVENİN BİZİM PİŞİRİLEREK HAZIRLANAN TÜRK KAHVESİ İLE AYNI OLMADIĞINI BELİRTMEKTE VERİM VAR. ANCAK ETMEN MADDE OLAN KAFEİN AYNI.

Kaynaklar:

Baylin, A. Epidemiology, Aug. 2006; 17: 506-511.

Cornelis, M. JAMA, The Journal of the American Medical Association, March 8, 2006; 295: 1135-1141.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.