Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalbi Tehdit Eden Etmenler

Kalbi Tehdit Eden Etmenler

Kolesterol kalp sıhhatini tehdit eden etmenlerin başında yer alıyor. Genler ve irsiyetin de kolesterol seviyesinin üzerinde büyük rolü bulunuyor. Diyabet ise öteki faktörler arasında.

Yağlı besinler: Şayet yağlı gıdaları çok fazla harcıyorsanız, kanınızdaki LDL seviyeleri yükselecektir. Kolesterol et, peynir gibi hayvansal besinlerde ve hazır besinlerde çokça bulunur. Bunları harcadığınızda bedeniniz daha çok sature yağ ve kolesterol emer.

Hareketsiz yaşam stili; perhiz kadar ehemmiyetlidir. İstatistikler fiziksel etkinlik ile kolesterol seviyeleri arasında dolaysız ilişki olduğunu gösteriyor. Fiziksel etkinliği az olan şahıslarda HDL düşük, LDL yüksektir ve koroner atardamarlarda plaklar oluşmaktadır.

İhtiyarlama ile birlikte kolesterol seviyelerinde de çoğalış görülür. 45 yaş ve daha üstündeki erkekler, 55 yaş ve daha üstündeki bayanlar her sene kolesterol seviyelerini ölçtürmelidir. Ayrıca sigara ve hareketsizlik gibi öteki tehlike etmenlerinden uzak durmalıdır.

KARACİĞER BOZUKLUĞU

Genler; irsiyet kolesterol seviyeleri üzerinde ehemmiyetli bir faktördür. Araştırmalar bunun doğruluğu ispatlamıştır Taylight Sağlık Merkezi Beslenme ve Perhiz Uzmanı Taylan Kümeli, kalp sıhhatini tehdit eden tehlike etmenlerini anlattı “Bazı şahıslar karaciğerde LDL müşterilerinin yetersizliği ile doğar. Bu surattan karaciğerin filtre kapasitesi hudutludur. Başka karaciğer bozuklukları da kolesterol seviyelerini tesirler.

AİLE HİKAYESİ ÇOK EHEMMİYETLİ

Tiroid hastalıkları, diyabet gibi bazı genetik etmenler de kolesterol seviyelerini artırıcı tesir gösterebilir. Bu nedenle ailenin tıbbi hikayesinin öğrenilmesi ehemmiyetlidir. Ailede erken yaşlarda geçirilmiş kalp krizi veya kalp krizine bağlı vefat hikayesi varsa koroner atardamar hastalığı veya yüksek kolesterol tehlikeyi ailevi olarak çoğalmaktadır.

ŞİŞMANLIK BÜYÜK FAKTÖR

Fazla kilo: Ciddi derecede kilolu şahısların kanlarında kolesterol ve trigliserid ölçüleri oldukça yüksektir. Amerikan Kalp Birliği fazla kiloluluğu kalp-damar hastalıkları açısından büyük tehlike etmeni olarak kabul ediyor. Zira fazla kilolu şahıslar hareketsizdir ve beslenme alışkanlıklarında yağlı gıdaların hisseyi çok yüksektir. Bu da atardamarlarda plaklar yaradılışını hemen hemen sağlama bağlamaktadır.

KRONİK HASTALIKLAR

Uzun süreli hastalıklar: Kronik hastalıklar yüksek kolesterole neden olabilir. Yapılan çalışmalar; diyabet şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve hipbitkiiroidizmin kandaki lipoprbitkiein balansını değiştirdiğini ve kardiyovasküler hastalık tehlikesini artırdığını göstermiştir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.