Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalbiniz arkadaşı 4 yiyecek

Kalbiniz arkadaşı 4 yiyecek

Canınızın istediğini, istediğiniz zaman yiyebileceğiniz ve bu besinlerin netlikle sıhhatiniz için hasarlı olmadığı bir dünya hayal edin. Ancak, bu hakikat dünyada ne yazık ki olmuyor.

En gözde 4 yiyecek listesini açıklıyor
Kalp hastalığı tüm dünyada vefata neden olan ehemmiyetli bir mesele. Beslenme uzmanları, hangi besinin bizim kalp sıhhatimiz için iyi olduğunu tespit etkenin yolunu buldular. Howstuffworks adlı internet sitesinde yer alan en gözde 4 yiyecek listesini açıklıyor. Ambalajlanmış ve işlenmiş besinlerden olası olduğunca uzak durulması istenen sitede, işte kalp sıhhati için iyi olan 4 yiyecek:

1.Balık: Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, natürel bir uyarıcıdır. Bu kan basıncının düşmesine ve ilthabın önlenmesine dayanak eder. Omega 3 yağ asitleri, damarlara nüfuz eder ve damarları daha elastik hale getirir. Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar somon balığı, Orkinos tipi ton balığı, uskumru, sardalya, hamsi gibi deniz mahsullerinde bulunuyor. Yapılan araştırmalarda, omega-3 yağ asitlerinin balanslı alımının özellikle kalp ve damar hastalıkları açısından verimli olduğu vurgulanıyor. Omega-3 harcayanlarda koroner kalp hastalığına bağlı vefatların daha düşük olduğu bulunmuştur.

2. Sert kabuklu yemiş ceviz, fındık gibi: En kolay tüketilebilen yiyecek, budur. Zira, hazırlamak için zamana ve harcamak için ise hayal eforuna gereksinim yoktur. Sert kabuklu yemişler, sıhhatli yağlar ve prbitkieinler bakımından oldukça zengindir. Sıhhatli yağlar, doymamış yağlardır ve iki çesittir: tekli ve çoklu doymamış yağ.

Fındık, ceviz gibi bu kabuluklu gıdalar, iyi kolesterol seviyesini artıran ve ayrıca antioksidan olan flavonid kapsıyor. Bundan dolayı birçok hekim günde bir avuç fındık ya da ceviz yenilmesini öneriyor . Cevizde bulunan E vitamini, lif ve doymamış yağların kalbi gözettiği haftada iki üç avuç ceviz yiyenlerin kalp krizi geçirme tehlikesinin yüzde 50 eksildiği belirtiliyor

3. Kurubaklagiller: Ne kadar çok kuru fasulye yerseniz kalbiniz için o derece iyidir. Ancak konserve fasulyelerden uzak durun. Daha çok taze fasulye pişirin, onların tadı daha iyidir, sodyum ve gözeticiyle sıkıştırılmamıştır ve maliyeti de daha ucuzdur. Amerikan Besin ve İlaç Dairesi de 2005 senesinde şu iletiyi onayladı: “Fasulye kapsayan beslenme kalp hastalığı ya da belirli illet hastalık türlürinde tehlikenizi eksiltir”. Yiyecek olarak kullandıklarımızın başlıcaları; nohut, mercimek, kuru fasulye, bakla, bezelye, börülce ve soya fasulyesidir. Kuru baklagiller kalp sıhhati için çok faydalıdır.

Kalp hastalıklarının en ehemmiyetli tehlike etkenlerinden bkocaman kanda kolesterol seviyesinin yüksek olmasıdır. Kurubaklagillerde bulunan çözünür posa, kan kolesterolünün düşürülmesine dayanakçı olur.

4. Bütün hububatlar: Bütün hububatlı yiyecekler bütün çekirdek kapsıyor; ancak arıtılmış hububatlar kepek ve tohumun yok edildiği bir süreç olan öğütülme harekâtından geçiyor. Kepek ve tohumu atmak, raf ömrünü uzatabilir, ancak bu operasyon B vitaminlerini, lifi ve demiri de yok ediyor. Bazı arıtılmış hububatlar zenginleştirilmiştir, bu şu anlama geliyor; bu mahsullere yine B vitaminleri ve demir ilave edilmiştir. Ancak yeniden de bunlarda lif bulunmamaktadır. Bütün hububatlardaki bütün çekirdekler kalp hastalığı tehlikenizi takribî yüzde 15 oranında eksiltir. Zira lifler kan damarlarının duvarındaki makûs kolesterolü pakler. Bütün hububatlarda aynı zamanda E vitamini de vardır.

Peki bütün hububatlı yiyecekler hangileridir? Öncelikle yulaf unu. Bir kase kahvaltı gevreği , kolesterol seviyenizi 16 ile 28 puan arasında düşürüyor. Ekmek alırken içindekiler bvefatı dikkatlice okuyun ve beyaz pirinç yerine esmer pirinci deneyin. Hububat taneleri buğday, pirinç ve mısır, yulaf, çavdar, arpa, sorgum ve darı vb kabuk kepek, endosperm, germden oluşuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.