Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

KALBINIZ ICIN FAZLA KILOLARDAN KURTULUN

KALBINIZ ICIN FAZLA KILOLARDAN KURTULUN

Fazla olmasa dahi her fazla kilo risk oluşturuyor.

Fazla kiloların kalp eksikliğine neden olduğu yeni bir araştırma ile bir defa daha saptandı. Erken yaşta kiloluluk kader değil ABDde Framingham Kalp Araştırması ismi altında Massachusetts eyaletinde yapılan çalışmada, fazla kiloların bayanlarda kalp beceriksizliği tehlikesini iki kat artırdığı ortaya çıktı. Erkeklerde ise bu oranın azıcık daha az olduğu kollandı. Dr. Satish Kanchaiah, fazla olmasa dahi her fazla kilonun risk oluşturduğunu söyledi. Bedendeki yağ oranının her bir puan çoğalmasının, bayanda yüzde 7, erkekte ise yüzde 5 oranında kalp beceriksizliği tehlikesini artırdığı belirtildi.

Bedendeki yağ oranını alttaki adresten hesaplayabilirsiniz:

Beden Kitle İndeksi

RİSK İKİ MİSLİNE ÇIKIYOR

Daha evvelki araştırmalarda fazla kiloların kalp noksanlığını artırabildiğinin tespit etildiğini ifade eden uzmanlar, yeni araştırmanın, fazla kiloların kalp beceriksizliği tehlikeyi üzerinde çok daha tesirli olduğunu ortaya koyduğuna işaret ettiler. Fazla kilolu bayanlarda basmakalıp kilolu bayanlara göre kalp noksanlığının iki kat çoğaldığı tanımlanırken, fazla kilolu erkeklerde ise basmakalıp kilolu erkeklere göre kalp beceriksizliği tehlikeyi oranı yüzde 90 daha fazla bulundu.

New England Journal of Medicine isimli mecmuada yer alan araştırma raporunda, erkeklerdeki kalp beceriksizliği hadiselerinin yüzde 11inin, bayanlardaki kalp beceriksizliği hadiselerinin ise yüzde 14ünün fazla kilodan kaynaklandığı açıklandı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.