Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalp Hastalığı tehlikeyi taşıyor musunuz?

Soyağacında kalp hastalığı olan bireylerin yemeden-içmeye, spordan yaşam stiline kadar çok daha fazla dikkatli olması gerekiyor.

Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Harun Arbatlı, kalıtsal kalp hastalıklarına karşı alınması gereken ihtiyatlar hakkında balaka verdi. Genetik geçmişin ehemmiyetli ipuçları verdiğini belirten Prof. Dr. Harun Arbatlı şunları dile getirdi: “Kalp ve damar hastalıklarının kaynağında ehemmiyetli oranda genetik nedenler bulunmaktadır. Kalp rahatsızlıklarının önlenmesi ve rehabilitasyon edilmesi için genetik etmenler ön tasarıda değerlendirilmelidir. İnsanların soyağacında yer alan rahatsızlıklar, ehemmiyetli ipuçları btemizletmektedir. Hastalıkların önlenmesinde; damar sertliği, yüksek tansiyon ya da diyabet gibi genetik etkenlere bağlı aile öyküsünün bilinmesi ehemmiyetli yer yakalamaktadır. Son yarıyıllarda bilimsel araştırmaların ehemmiyetli bir kısmı hastalık tanısında kullanılabilecek genetik değişikliklerin incelenmesine müteveccih olarak yapılmaktadır. Ailesinde kalp rahatsızlığı öyküsü olan bireylerin sağlık hakimiyetlerinin erken yaşta başlaması ve yaşam biçiminin buna göre tertip edilmesi, ileriki senelerde doğacak rahatsızlıkların önüne geçebilmektedir.”

Kalp sıhhati bilinci çocukluk çağında oluşturulmalı

Kalp hastalıklarının yaradılışında genetik etkenlerle birlikte etrafsal etmenler, hasarlı alışkanlıklar ve beslenme alışkanlığının da ehemmiyetli rol oynadığını ifade eden Prof. Dr. Arbatlı rehabilitasyon evresine ait şu balakaları verdi: “Rehabilitasyon evresinde hastayla birlikte bu etmenler de göz önünde bulundurularak rehabilitasyon tasarıyı oluşturulmalıdır. Kalp ve damar hastalıklarını oluşturan eskime, çok erken yaşta başlamaktadır. Kolesterol birikimlerine bağlı yağ çizgileri 10 yaşından itibaren bile görülebilmektedir. Özellikle ailesinde kalp rahatsızlığı öyküsü bulunan bireylerin beslenme alışkanlıkları erken yaşlarda kumpasa sokulmalıdır. Şeker tüketimi her yaş için risk oluşturmakla birlikte tat alma duyusunun en fazla olduğu çocukluk çağında özellikle dikkat edilmesi gereken bir gidişattır. Aynı biçimde raf ömrünü uzatan trans yağların kullanıldığı rafinerize edilmiş, metabolizmayı zorlayan besinlerden uzak durulmalıdır. Bunların yanında dikkat edilmesi gereken bir nokta da son zamanlarda yiyeceklerde sıkça kullanılan mısır şurubunun, çok süratli insülin salınımı sağlayarak erken yaşta diyabet ve obezite oluşmasına neden olabilmesidir.”

Bilgisayarın başından kalkmamak kalbinizi yorabilir

Prof. Dr. Arbatlı, bilgisayar ve telefon gibi teknolojilerin günlük yaşamın içinde aşırıca yer almasının hareketsiz bir yaşama neden olduğunu söyledi ve “Günümüzde pek çok insan yerinden kalkmadan tüm beslenme lüzumlarını da bilgisayar başında karşılamaktadır. Bu sırada fast food ve sağlıksız atıştırmalıkların da tüketimi çoğalmaktadır. Bu gidişat metabolizmayı yavaşlatmakta ve pek çok uzuvla birlikte kalbe de hasar vermektedir. Özellikle ailesinde kalp ve damar hastalığı olan bireyler de bu tablo ciddi meselelere neden olabilmektedir” dedi.

Spora başlamadan evvel kalp sıhhatinizden emin olun

Spor esnasında ve sonrasında ani kalp vefatlarının çoğalış göstermesine dikkat toplayan Prof. Dr. Harun Arbatlı mevzuya ait şu açıklamayı yaptı: “Bunun sebebi, genellikle doğumla birlikte ortaya çıkan ancak tespit edilememiş kalp problemleridir. Bebekler dünyaya geldiklerinde doğumsal bozukluklar kendisini belli ederken, minik kalp deliği ya da kapak etrafındaki darlıklar gibi bazı problemler her zaman belirti vermeyebilir. Bu sebeple aradan seneler geçtikten sonra bile atletik faaliyete başlayan bireyler pbitkiansiyel risklere maruz kalabilmektedir. Spora başlamadan evvel uzman hekim tetkikinden geçilmesi, akustik-kardiyografik analizler yapılması; diyabet meyli, kolesterol kıymetlerinin belirlenmesi ile metabolik değerlendirmenin yapılması çok ehemmiyetlidir. Bu sayede spor sırasında aniden ortaya çıkabilecek kalp krizi ve benzer tehlikelerin önüne geçilebilmektedir.”

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.