Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Miyokard enfarktüsü MI olarak da bilinen kalp krizi, koroner atardamarlardan bkocaman kanı kalp adalesine taşıyan kan damarları tıkandığında alana kazanç. Bu, kalp adalesine kan akışı olmadığı için kalp adalesinin bir kısmını zayıflatabilir. Kalp adalesinin bir kısmı cılızlarsa, o adale daha öncekisi kadar iyi çalışmayacaktır.

Kalp Krizinin Yaygın Belirtileri

Aşağıdakiler kalp krizinin belirtileridir. Bu semptomlardan bir veya daha aşırısına sahip olmanız, ciddi anlamda hakimiyet edilmenizi gerektirir.

Göğüste ağrı, basınç veya rahatsızlık.

Ellerde, sırtta, boyunda, çenede veya midede ağrı, karıncalanma veya rahatsızlık.

Birkaç blok yürümek veya birkaç merdiven çıkmak gibi tutumların ardından ya da hafif efor sarf ettikten sonra soluk almada güçlük.

Hırıltılı solunum soluk alırken hırıltı.

Terlemek.

Hızlı veya kumpassız kalp atışı.

Baş dönmesi.

Sindirim bozukluğu üst karın bölgesinde göbek yanma veya rahatsızlık.

Kusma ile birlikte veya kusma olmaksızın bulantı yanaşan kusma hissi. Bu, bayanlarda kalp krizinin yaygın bir belirtisidir.

Kalp Krizi Teşhisi

Bir kalp krizini teşhis etmek için birçok farklı test vardır. Acil servise geldiğinizde, altta listelenen testlerden bir veya daha aşırısını yaptırabilirsiniz.

Elektrokardiyogram EKG

Bir elektrokardiyogram, kalbinizin elektriksel etkinliğini ölçer. Bu, kalp atışlarınızın ne sıklıkla asıllaştığı ve değişik birçok parametrenin ölçüldüğü anlamına kazanç. Bu test sırasında sağlık uzmanınız göğsünüze, kollarınıza ve bacaklarınıza veya her üç kısma da sensörler elektrbitkilar yerleştirecektir. Bu sensörler size kalbinizin nasıl çalıştığını gösterecektir.

Kan Tahlili

Bu test, kalp adaleyi zarar görürse kan dolaşımına giren troponin gibi kandaki bir prbitkieinin varlığını tespit eder.

Ekokardiyogram

Ekokardiyogram, kalbinizin resimlerini sürüklemek için ultrason ses dalgaları kullanan bir görüntüleme testidir. Kalbinizin nasıl attığını, kanı nasıl pompaladığını görmenizi sağlar ayrıca kalp adaleyi ve kalp kapakçıklarının çalışmasında anormallikler olup olmadığını gösterir.

Ekokardı̇yografı̇

Ekokardı̇yografı̇, hekimlerin egzersiz yaptığınızda veya kalbinizin daha çok çalışmasını sağlayacak bir şey yaptığınızda, kalbinizin yeterince kan alıp almadığını görmelerini sağlar. Bu test için, egzersiz yapıyormuşsunuz gibi kalp atış süratinizi ve kan basıncınızı artırmak için intravenöz IV bir hat ilaç vermek için damarınıza yerleştirilen bir iğne yoluyla ilaç verilebilir veya sizden fiziksel egzersiz yapmanız istenebilir. 

Kardiyak Kateterizasyon Kalp Kateterizasyonu

Bu harekât, koroner atardamarlarınızın tıkalı olup olmadığını görebileceğiniz bir prosedürdür.

Bu operasyondan evvel gevşemenize destekçi olmak için size ilaç verilecektir. Harekât sırasında, hekiminiz kolunuzdaki veya bacağınızdaki bir kan damarına ince bir kateter uzun, elastik bir tüp yerleştirecek ve bunu kalbinize doğru ilerletecektir. Bu operasyona kalp kateterizasyonu denir.

Koroner Anjiyografi

Kateterin ucu kalbinizde olduğunda, hekiminiz kateter aracılığıyla kalbinize özel bir boya enjekte edecektir. Hekim, bir röntgen makineyi kullanarak boyanın kalpten nasıl ufaladığını ve koroner atardamarlardan nasıl geçtiğini gözlemleyecektir. Buna koroner anjiyografi denir.

Kalp Krizinden Sonra Yaşam Stili Farklılıkları

Altta, kalp krizi geçirdikten sonra kendinize bakmak için atabileceğiniz adımlar bulunmaktadır. Bazıları yaşam stili farklılıkları ile alakalıdır ve gelecekteki kalp krizlerinin alana gelmesini önleyebilir.

Sigara içiyorsanız bu alışkanlıktan kurtulmaya çalışın. Şayet bu mevzuda zorlanıyorsanız devletin de bu mevzuda destekçi olabilmek için birimleri olduğunu unutmayın.

Fazla kiloluysanız, kilo vermeye çalışın. Kilo vermenin tehlikesiz yolları hakkında hekiminizle konuşun.

Diyetinizde bol ölçüde meyve ve sebze bulunan sağlıklı bir perhiz uygulayın.

Varsa, değişik sağlık meselelerinin yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi nasıl idareneceği mevzusunda sağlık uzmanınız veya kardiyologunuzla kalp hastalığını rehabilitasyon eden hekim konuşun.

Bir kalp hastalığı rehabilitasyon programına kalp meseleleri olan şahısların sıhhatini ve esenliğini iyileştirmeyi hedefleyen bir program katılın. Bu programlar şunları kapsar:

Kalbinizi kuvvetlendirmek için tehlikesiz egzersiz;

Değişik kalp problemleri tehlikesini nasıl azaltabileceğiniz mevzusunda bilgilendirme;

Stres kalp hastalığı tehlikesini artırabileceğinden, stresi eksiltmenin yolları hakkında danışmanlık.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.