Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalp Krizi Sonrası

Kalp Krizi Sonrası

Kalp krizi geçirdiğiniz için bu olaydan çok ürkmüş olabilirsiniz. Ancak, kalp krizi geçirdikten sonra her geçen gün kalbinizin iyileştiğini unutmayın.

Geçen her gün, sizi daha güçlü ve daha hareketli yapar. Daha Öncekinde kalan günler şimdikinden daha makûstur. Kalp krizinin tek mağdurunun siz olmadığınızı hatırlayın. Kalp krizi geçiren çoğu bireyin şu anda tüm dünyada yoğun bir biçimde işlerine devam ettiğini unutmayın!

Kalp krizi sonrası çoğu birey çok makûs hislere sahip olur. Bu hislerin büyümesini kavramak kolaydır. En hoşu bu hisleri içimize atmayarak başkalarına anlatmaktır. Zamanla bu makûs hisler kaybolur.

AİLE BİREYLERİ NELER SEZER?

Büyük bir ihtimalle kalp kriziniz ailenizin bireyleri üzerinde büyük bir duygusallık yaratmıştır. Bu natürel bir gidişattır. Siz koroner yoğun bakım kısmındayken, ailenizin bireyleri kesinlikle çok korkmuş olacaklardır. Makûs bir zamanda kalp krizi geçirdiğinizi düşünerek şimdi de büyük bir evham içinde olabilirler. Bu banaldir. Kimi zaman başka cinsli görünse de, onlar bu gidişattan sizi gerçekten de mesul yakalamaz.

Aile bireylerinin kendilerini kabahatli sezmeleri de çok görülen bir gidişattır. Rastgele bir şey yaparak kalp krizi geçirmenize neden olduklarını düşünebilirler. Özellikle de genç kızlar ve delikanlılar böyle düşünür. Onlarla duyguları üzerine konuşun ve kalp krizlerinin, aniden patlak vermelerine karşın uzun seneler süresince büyüyen şartlar sebebiyle alana geldiğine onları ikna edin.

KALP KRİZİ SONRASI YAŞAMIMIZDA NASIL FARKLILIKLAR YAPMALIYIZ?

Sigara içiyorsak terketmeliyiz,

Kumpaslı egzersiz yapmalıyız,

Tansiyonumuzu hakimiyet ettirmeliyiz,

Sıhhatli, az yağlı ve kilo yapmayan yiyecekleri, gereksinimimiz kadar harcamalıyız,

İlaçlarımızı kumpaslı kullanmalıyız.

CİNSEL YAŞAM MEVZUSUNDA NE YAPMALIYIZ?

Çoğu fert kalp krizi sonrası daha önceki hayatındaki tempoda seks yapabilir. Şayet bu mevzuda bir meseleniz olursa hekiminizle görüşmelisiniz. Şayet seksüel temas sırasında göğüs sızınız olursa hekiminize bu mevzuyu bildirmeniz gerekir. Bu cinsel hayatınızın bitmesi anlamına gelmez.

İŞE DÖNME KONSUNDA NE YAPMALISINIZ?

Çoğu fert bir ay içinde daha önceki işine dönmektedir. Bu süreç kalbin gördüğü zararın yaygınlığına bağlıdır. Bazı bireyler kalp krizi sonrası daha az yorucu işlere geçmeyi isteyebilir. Daha az yorucu işlere geçmeye kesin lüzum olup olmadığının tanımlanması için kardiyak rehabilitasyon birimlerinin değerlendirilmesine gereksinim dinlenebilir.

HANGİ CİNSTEN EGZERSİZLER YAPABİLİRİM?

Kalp krizinden sonraki iyileşme sürecinde olanlar, rastgele bir meseleyle karşılaşmadan yürüyüş yapabilir, golf oynayabilir, balık yakalayabilir, yüzebilir ve eş etkinliklerde bulunabilirler. Egzersiz yapmak gerçekten çok sıhhatli bir şeydir ve kalp hastalarının çoğunluğuna nasihat edilebilir. Gene de sizin için doğru olan egzersiz ölçüsünü hekiminizle görüşmeden sakın egzersiz yapmayın. Muhtelif spor aletlerinde özel egzersizler yaptırarak test etmek suretiyle hekiminiz sizin için doğru olan egzersiz ölçüsünü tayin eder.

YAĞSIZ REJİM NEDİR VE NİYE NASİHAT EDİLMEKTEDİR?

Yağsız rejim yağdan, özellikle et, çok yağlı süt mahsulleri ve doymuş yağlardan aldığımız kalorileri eksiltmenize takviyeci olacak bir yemek tasarıyıdır. Aynı zamanda yumurta sarısı, sakatat ve öbür hayvani besinlerden aldığınız koleterolü de düşürecektir. Yağsız perhizin emeli kanınızdaki kolesterolü ve öbür yağlı maddeleri eksiltmek ve böylece kalp krizi tehlikesini düşürmektir. Yemek kaşığı başına iki gramdan daha az yağla yapılmış poli doymamış ve mono doymamış yağlar ve margarinler, tereyağı ve sertleşmiş margarinlerin yerine kullanılmaktadır. Bunun sebebi, doymamış yağların kandaki kolesterol seviyesini azaltmaya meyli olmasıdır.

BİR KALP KRİZİ GEÇİRDİM TEKERRÜR BİR KRİZ GEÇİRİR MİYİM?

Bu kesinlikle olur sınamaz. Elbette hiç kimse bir kriz daha geçrip geçirmeyeceğinizi evvelden bilemez. Ancak şayet hekiminizin kilonuzla, perhizinizle, ilaçlarınızla, egzersizlerinizle ve dinlenmenizle alakalı önerilerine uyarsanız daha rahat yaşarsınız, daha rahat yaşarsınız ve ilerideki krizlerden kaçınma namsınız çoğalır. Koroner hastalıklar üzerine yapılan araştırmalar her geçen gün kalp kriziyle alakalı yeni belirtileri ortaya çıkarıyor. Koroner hastaların bugünkü vaziyeti, sadece birkaç sene evveline oranla dahi daha iyidir. Ve bu gidişat daha da iyileşecektir. Umutlu olmak için her türlü neden mevcuttur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.