Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Oruç, Kalp Hastalarına İlaç Gibi Geliyor

Oruç, Kalp Hastalarına İlaç Gibi Geliyor

Oruç, Kalp Hastalarına İlaç Gibi Geliyor

Ramazan yanaşırken, herkesi neşeli bir telaş sarmaya başladı. Her sene gündeme gelen, kimlerin oruç tutabileceği suali ise mevsim klasiklerinin üzerinde izleyen hava sıcaklıkları sebebiyle bu sene biraz daha attı.

Oruç yakalamanın insanı, kalp hastalıklarının en büyük düşmanı olan stres ve gerginliklerden uzaklaştıran bereketinin altını çizen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Olcayto İncedere, “Doktorunuz aksi bir görüş bildirmediği takdirde, yevmiye telaşlardan sıyrılıp bizleri psikolojik olarak hafifleten orucun kalp hastaları için neticeleri pozitif olacaktır” dedi.

Oruç meblağken insanların sık yaptığı yanılgıların başında iftarda ve sahurda büyük porsiyonlardaki yemekleri süratli bir biçimde harcamaları olduğunu söyleyen Sağlıklı Beslenme ve Perhiz Uzmanı Samet Yağlı ise “Ani mide gerginliği hem tansiyon yükselmesine hem de nörolojik hormonların süratli salgılanmasına yol açıyor. İftardan sahura minik porsiyonlarla sık sık, azar azar ve besinleri iyi çiğneyerek yemek yiyiniz” dedi.

“Kesinlikle doktorunuza müracaat etin!”

Orucun kalp hastaları üzerindeki pozitif tesirlerine dikkatleri sürüklerken oruç yakalamak isteyen kalp hastalarının oldukça dikkatli olmaları mevzusunda da uyaran Kardiyoloji Uzmanı Dr. Olcayto İncedere “Uzun süreli açlığın temel olarak kalp hastaları üzerine bir ekip negatif tesirleri olduğu biliniyor. Bunun en temel sebepleri; beslenmenin gün içinde yalnızca kısıtlı bir zamana sıkıştırılması, bu zaman diliminde tüm günün lüzumlarının karşılanması emeliyle fazla ölçüde ve ağır gıdaların yenmesi ve son olarak da ilaç kullanımının topallaması olarak özetlenebilir. Özellikle yaz aylarında fazla akışkan kaybına bağlı tansiyon düşüklüğü de insan yaşamını tehdit edebilmektedir” dedi ve kalp hastalıkları dahil tüm kronik hastalıklara sahip bireylerin Ramazan başlamadan evvel sağlık hakimiyetlerini yaptırmaları gerektiğini andırdırdı.

“Günlük 2 litre su gereksinimi Ramazan ’da da değişmiyor”

Erişkin bir insanın günlük kalori gereksinimi lüzumunun da bulunduğunu, 65 kiloya kadar beden ağırlığı olan bireylerin 2 litre, daha fazla kilolu olanların ise 2,5 litreye yakın akışkan harcamaları gerektiğini andırdıran Sağlıklı Beslenme ve Perhiz Uzmanı Samet Yağlı “İftarda 2 bardak su içerek orucunuzu açın. İftar yemeğinden en az 45 dakika sonra çay için. Yemeklerdeki tuzu eksiltin, kızartmalardan kaçının. Bedenlerinde ödem şikayeti olanlara mısır püskülü, kiraz sapı, civanperçemi, tarçın, limon karışımlarından 2 fincan bitki çayı içmenizi nasihat ederiz” dedi ve ilave etti “Sahurda hiçbir şey yemeden başka bir deyişle yalnızca su içerek oruç yakalamak mahzurludur. Aç kalma süresi çoğalacağından metabolizma süratiniz düşer. Daha kolay kilo alırsınız ve ayrıca bu vaziyette bitkinlik, asap hali, dikkatte eksilmeler görülebilir”.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.