Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sauna Kalp Sıhhati İçin Egzersiz Kadar Yararlı

Sauna Kalp Sıhhati İçin Egzersiz Kadar Yararlı

Bilim adamları, sauna sıcaklığının kalp hastalığı tehlikeyi taşıyanlar için egzersiz kadar yararlı olduğuna tespit etti. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol hastaları için saunanın yararlı olduğunu açıklayan Japon tahlilciler, kalp meseleyi ve şeker hastalığı olanlar ile sigara tiryakilerinin de saunadan yararlanabileceklerine değindi.

Kagoşima Üniversitesi hekimlerinden Çuva Tei, yaş ortalaması 25-51 arasındaki erkekler üzerinde yaptığı araştırmada, şeker hastası 3, yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan 8 ve sigara tiryakisi 15 birey ile sıhhatli 10 birey üzerinde sınamalarda bulundu. Araştırma neticesinde, saunanın kalp hastalıkları tehlikeyi bulunan şahıslarda kan damarları işlevini yükselttiğini, sıhhatli şahıslarda ise kan damarları üzerinde rastgele bir başkalaşım yapmadığı kollandı. Bilim adamları günde 15 dakikalık sauna terapisi sonunda kan damarları işlevinin yüzde 40 çoğaldığını kaydetti.

Araştırmanın, düşük sıcaklıktaki saunanın kalp hastalıkları tehlikeyi bulunan insanlarda daha emniyetli ve tesirli olduğunu ortaya çıkardığı kaydedildi.

Bazı kalp hastaları ve kalp hastalıkları tehlikeyi olan insanların egzersiz yapamadıklarına değinen uzmanlar, düşük derece sıcaklıktaki saunanın bu tehlike grubu üzerinde daha yararlı olacağını belirtiyor. Amerikan Kardiyoloji Koleji yayın uzvunda yer alan araştırma raporunda uzmanlar, tehlike grubuna giren hastaların saunaya gitmeden evvel hekime danışmaları gerektiğini vurguluyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.