Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Senede 250 Bin Bireyi

Tıbbi kusurlar suratından her sene takribî 250 bin birey ölyor. ABD ’de yapılan bir araştırma tıbbi kusurlar sebebi ile senede takribî 250bin şahsın can verdiğini ve vefat sebepleri içerisinde “tıbbi kusurların” 3.sırada olduğu reelini gözler önüne seriyor.

   Vefat sebepleri arasında en fazla kalp krizi ve illet hastalık hastalıkları biliniyor. ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi vefat sebeplerini ele alarak incelemiş. Genel yargı olan kalp krizi ve illet hastalık vefat sebeplerinin ilk ikisi. Ancak enteresan olan vefat sebeplerinin üçüncüsünün “tıbbi kusurlar” olması. 

   ABD’nin ehemmiyetli sağlık kuruluşlarından olan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörlerinden Martin Makary liderliğinde ülke genelinde yapılan araştırma, Amerikan sağlık sistemi hakkında esrarengiz neticeler ortaya koyuyor. British Medical Journal’da yayımlanan araştırmaya göre, Amerikan sağlık kurumularında ve sağlık kuruluşlarında tıbbi kusurlar neticeyi her sene 250 bin etrafında birey yaşamını kaybediyor. 

   Bu neticenin oldukça sansasyonel bir asla işaret ettiğini dile getiren Makary, kalp hastalıkları ve illet hastalıkin ardından tıbbi kusurların trafik kazaları, Alzheimer, felç ve solunum sistemi kaynaklı hastalıklardan daha fazla can aldığını dikkat topluyor.

    ABD Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezi’nin raporlarına göre ise vefat sebepleri sıralamasında kalp hastalıkları ve illet hastalıkin ardından solunum sistemi kaynaklı vefatlar geliyor. Araştırma, merkezin bu istatistiklerinin de denetlenmesine sebep oldu.

    Makary, merkezin, sağlık kurumuların mahrem balakaları olduğu bahanesiyle tıbbi yanılgı kaynaklı vefatların istatistiklerini yakalamadığını kaydolarak, “Havacılıkta bir uçak düştüğünde kimse oradaki vefatlarla alakalı balakaların havayolu işletmesinin mahrem alanı olduğunu iddia etmez. Sağlık kurumular da kamu güvenliği ile alakalı müesseselerdir ve bizce aynı standartlara göre ele alınmalıdır” değerlendirmesini yaptı. Makary’ye göre Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezi, sağlık kurumulardan tıbbi yanılgı kaynaklı vefatlarla alakalı kumpaslı olarak balaka toplamalı ve bunları ülkedeki sağlık personelinin balakasına sunmalı.

    Araştırmada ayrıca, merkezin vefat sebepleri ile alakalı istatistiksel balaka kodlarının 1949’da yazıldığına ve o tarihte tıbbi yanılgı kaynaklı vefatlarla alakalı yeterince balaka ve farkındalık olmadığına dikkat çekilerek artık bu vefatların kayıtlarının bir araya gelmesi gerektiğine işaret edildi.

   Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezi’nin raporlarına göre 2014 senesinde ABD’de kalp hastalıklarından 614, illet hastalıkden 591 ve alt solunum yolları hastalıklarından 147 bin birey yaşamını kaybetti.

   Bu araştırma sonrasında ise uslara şu sual geliyor “Peki Tükiye ’de bu oran ne?”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.