Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Varis Nedir? Tanı Ve Rehabilitasyonu

Varis her hastalık gibi ciddiyetle ve bilimsel metodlarla rehabilitasyon edilmesi gereken bir damar hastalığıdır. Varis kanı akciğer ve kalbe geri taşıyan toplardamarların ilerleyici bir biçimde genişlemesine verilen isimdir.Yaptığı ağrı, kramp, görüntüsü ve oluşturduğu psikolojik tablo insanı mutsuz eder. Varis hastalığı uzun saatler süresince çalışmak dolayısıyla ayakta kalmak zorunda kalan insanlara çağdaş çağın yeni bir armağanıdır. Yoğun ve uzun çalışma şartları ve hareketsiz günlük yaşantı neticeyi yürüyüşün yerini alan kısa mesafelere dahi araba ve taşıma vasıtaları ile erişen insanlarda varis daha sık görülen bir hastalık halini almıştır. 25 – 35 yaş grubunda %30 – %35 oranında, 55 – 65 yaş grubunda ise 50 – 60 oranında görülür. Hastaların büyük bir kısmı bacaklarında varislerle beraber senelerce yaşarlar ancak ağrı oluşmaya başladığı zaman rehabilitasyon gereksinimi dinlerler. varisin ilk görüldüğü anda doktora estetik evhamlarla müracat eden hastalarda dahi derin toplardamarlarda venöz beceriksizlik ismi verilen hastalık başlamış olabilir. Varisleri ile beraber yaşamaya çalışan ve bu gidişata alışan insanların en büyük dezavantajı zaman geçtikçe daha güç bir rehabilitasyon biçimine gereksinim dinlemelerindedir.

Varis ve değişik toplar damar hastalıklarında en ehemmiyetli etken ırsiyet başka bir deyişle aileden gelen yatkınlıktır. Anne, baba ve değişik birinci derece akrabalarında varisi olan bir şahıs şayet uzun zaman ayakta kalınan veya sürekli sabit olarak bitkiurulan bir iş yapıyorsa, sigara içiyorsa, kilo alıyorsa, fazla sıcağa maruz kalıyorsa, bayanlarda gebelik ve doğum geçirmişse öğrenmelidir ki varis hastalığı kaçınılmazdır.

Varis ve venöz beceriksizlik hastalığının rehabilitasyonunun gecikmesi neticesinde hastalığın ciddi yan tesirleri görülebilir ki bunlar ayak ve bacaklarda akıntılı ve geçmeyen yaralar, thromboflebitis denilen damar içi irinleri olup en ciddi netice ise venöz thrombozlar neticeyi akciğere, kalbe pıhtı gitmesidir ki bazen vefatla dahi sonuçlanabilir.

Varis ve venöz noksanlığın teşhisi damar sistemi tetkiki sonrasında yapılan Doppler ultrason ve gereğinde venografi ismi verilen radyolojik muayenelerle konulur.

Bu muayeneler neticesinde hastalığın ilerleme derecesine göre venöz tazyiki düşüren ilaçlar, varis çorabı, sklerbitkierapi ismi verilen damar içine yapılan enjeksiyonlar, lazerle damar pıhtılaştırılması ve gereğinde varis operasyonlarının uygulanması yolu ile rehabilitasyon muhtemeldir. Son senelerde hastalığın rehabilitasyonunda kullanımına başlanan lazer rehabilitasyonu varislerde de uygulanmakla beraber son yapılan bilimsel çalışmalar cerrahi müdahelelerin başka bir deyişle varis operasyonlarının hali hazırda uygulanan en kesin ve kalıcı çözüm olduğunu göstermektedir.

Ana toplardamarların içindeki kapakçık bozukluğu ve tazyik yükselmesi ile başlayan varis hastalığının cilt üzerindeki görünümünü kılcal varisler ve ince kıvrımlı mor damarlar biçiminde olup buzdağının görünen kısmı gibidir,başka bir deyişle problemin kaynağı derin toplardamarlardır. Bu sebeple ilerleyen seneler içinde ciddi sağlık problemleri oluşturabilecek olan varis hastalığının rehabilitasyonunun ilgisizlik edilmemesi bireyin yaşam konforu açısından çok ehemmiyetlidir. Varis rehabilitasyonunda kolay kural şudur: Varis ne kadar yeni ise rehabilitasyon o kadar basittir.

Op.Dr. M.Okan Özdemir
Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
Bursa
Tel: 0.224.2332323
Soru Sormak İçin TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.