Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yeni Senede Sıhhatli Bir Kalp İçin İç Dünyanızla Barışın

2012 senesinin son gününe kadar kalbinizi üzecek neler yaptıysanız, onları geride bırakın. Sigara, içki, fazla kilolar, hareketsizlik, stres, hiddet nöbetleri… Yeni senede kalbinizi yoran tüm bu negatiflikleri yaşamınızdan çıkararak, sıhhatli yaşamak ve kalbinizi yenilemek elinizde.

Sigarayı bırakın

Sigaranın hasarlı tesiri, kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Sigara kadınlarda, östrojeni ayrılarak erken menopoz tehlikesinin yanında; kalp sıhhatini de negatif etkilediği için kesinlikle bırakılmalıdır. Sigara içen kadın hastaların kalp operasyonları sonrası iyileşme vakitleri de uzamaktadır.

Yürüyün

Yeni senede hareket alışkanlıklarınızı değiştirin. Asansör yerine merdiven kullanın. bitkiobüse bindiyseniz, inmeniz gereken yerden bir durak evvel inip yürüyün. Konutunuz işinize yakın mesafedeyse taşıtınızı kullanmayın. Haftada en az üç defa bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kmyi 45 dakikada katedecek biçimde olsun. Soğuk havalarda kalp sıhhatiniz için; konutta koşu bantı ya da büyük alışveriş merkezlerinde tempolu yürüyüşü seçim edin.

Kalbinizi test ettirin

40 yaş üzerinde iseniz ve daha evvel kalbiniz için rastgele bir test yaptırmadıysanız, AKUSTİK ile kalbinizin vaziyetini ekrandan izleyerek kalbinizle tanışın. Efor testi yaptırarak kalbinizin performansını hakimiyet ettirin. Yeni senede; Tbitkial kolesterol, HDL iyi mizaçlı kolesterol, LDL makûs mizaçlı kolesterol, trigliserid

ve kan şekeri ölçümünüzü yaptırın. Ayrıca tansiyonunuzu da kumpaslı olarak ölçtürün. Bunları her sene yineleyin. Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, kiloluysanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız tüm bu muayeneleri 30 yaşından itibaren yaptırmalısınız.

Kalbiniz için meditasyon yapın

2013 senesinde sizi üzen vakalardan kurtulun. Barışçı, uzlaşmacı, huzurlu ve stressiz bir yaşam stiline başlangıç için senenin bcerahatçi gününü tespit etin. Kendi dünyanızla barışın. Konutluysanız, eşinizle daha geçimli olmaya çalışın. Anne babaysanız, çocuklarınızla daha ılımlı ve uzlaşmacı bir irtibat kurun. Çok çabuk karar veren, süratli süratli konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, çabuk yemek yiyen, sabırsız bkocamansanız başka bir deyişle A tipi şahsiyet iseniz yavaşlayın. Yeni senede işinizde hiçbir zaman, beceri ve imkânlarınızın üst hududunu zorlamayın.

İşinizi sevin

Bir işin size kazandıracağı şeyin sadece para olmadığını; aynı zamanda balaka, gelişim ve mutluluk da getirmesi •gerektiğini usunuzdan çıkarmayın. İş civarının sizin için olası olduğu kadar sevinçli hale gelmesi için; hakimiyetsiz hırs ve rekabet duygusundan uzak durun. Hırsınızı,

kendinizi geliştirmek ve çalıştığınız firmaya faydalı olmak için kullanın. Çalışma masanızı, fazla kafein tüketimi için kullanmayın. Büro egzersizleri yapın ve iş civarında da hareketsiz yaşamdan uzak durun. Büronuzda kimsenin sigara içmesine izin vermeyin. Büroda öğlen yemeklerinde takım olarak herkesin sıhhatli beslenmesi içi gayret sarf edin. Herkes sıhhatli beslenirke bir şahsın bile sıhhatsiz beslenmesinin tüm balansları bozacağın bilin.

Hayatın sevin

Yeni sene sizin için “aşk ve sevgi” seneyi olsun. 2013 te öncelikle; eşinize, ailenize, işinize ve ülkenize aşık olun. Zira aşık olmak endorfin hormonu salgılanmasını sağlar ve kalbe iyi kazanç. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk yaşamı, kalp sıhhati için çok zorunludur. Mutlu yaşayabilmek için sıhhatli bir aşk yaşamına lüzum vardır. Kumpaslı bir aşk yaşamı olan insanların yaşadıkları civara katkısının çoğalacağı da kesindir. Aşık olanlarda beyin tarafından salgılanani “Feniletilamin” coşku vererek yaşadıklarımızdan neşe almamızı sağlar.

Prof. Dr. Bingür Sönmez

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.