Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Apigenin illet hastalıke düşman

28.04.2021
9
Apigenin illet hastalıke düşman

illet hastalıke karşı gayrette her geçen gün yeni buluşlar ortaya çıkarken bu buluşların kaynağının natürel olması dikkatleri seçenek rehabilitasyon yöntemlerine sürüklüyor.

Birçok sebze ve meyvede bulunan apigenin adlı flavonoidin illet hastalık hücrelerini standart Deoksirübo Nükleik Asit-zararı yapan rehabilitasyonlara daha duyarlı hale getirdiği belirlendi.

Proceedings of the National Academy of Sciences ’ de yayınlanan araştırmaya göre “nöroblastoma” hücreleri “apigenin” ismi verilen bir flavonoid ile muamele edildikten sonra etoposide ’ den daha çok etkileniyor.

Araştırmacılar, apigeninin illet hastalık hücrelerinde inaktif hale geçen p53 ur süpresör prbitkieinin klasik işlevine sahip olmasını sağlayarak tesirli olduğunu bildiriyorlar.

p53 ’ şöhret deaktivasyonu illet hastalık hücrelerinin kembitkierapi ve radybitkierapi gibi Deoksirübo Nükleik Asit zararı yapan rehabilitasyonlardan hasar görmesini önlüyor.

Apigenin spesifik tesiri, p53 ’ şöhret Thr-55 prbitkieini tarafından fosforilasyonunun inhibe edilmesiyle gerçekleşiyor.

Fosforilasyon alana geldiğinde p53 hücre çekirdeğinden atılıyor ve parçalanıyor.

Apigenin rehabilitasyonu p53 ’ şöhret çekirdekteki lokalizasyonunu restore ediyor ve onun Deoksirübo Nükleik Asit zararına yanıt olarak apoptozisi tetiklemesini sağlıyor.

Apigenin etoposide ile rehabilitasyon edilen nöroblastoma hücrelerine karşı bütün tesirli bulunmadı.

Daha evvel apigenin ile muamele yalnızca etoposide ile yüzde 20 olan apoptozis oranını yüzde 53 ’ e çıkardı.

Araştırmacılar, p53 niyetli mekanizmaları kullanan ve hücreleri rehabilitasyona daha duyarlı hale getiren başka bileşiklerin de geliştirilebileceğini düşünüyorlar.

Daha evvelki araştırmalarda apigeninin in vitro koşullarda ur hücrelerinin artmasını inhibe ettiği gösterilmişti ama bunun mekanizması bilinmiyordu.

Apigeninden zengin besinler içinde maydanoz, kereviz, biberiye, kekik, fesleğen kişniş, papatya, karanfil, melisa, enginar, ıspanak, nane, akdiken, üzüm ve meyankökü ilk sıralarda geliyor.

Gelelim neticeye

Bu araştırma perhizde flavonoidden zengin sebze ve meyvelerin illet hastalık rehabilitasyonunda işe yarayabileceğini, en azından rehabilitasyonun tesirini artırabileceğini düşündürüyor ama temel mesele illet hastalık olmamaktır.

illet hastalık kader değildir, illet hastalık önlenebilir bir hastalıktır.

illet hastalık yanlış hayat stilinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

illet hastalıkden ve tüm kronik hastalıklardan kurtulmanın yolu evvel emirde adam gibi beslenmeden geçiyor.

Apigenin kapsayan bitkiler

Apigenin en fazla maydanozda bulunmaktadır. Bunun yanında kereviz, biber, üzüm de apigenin tarafından zengin besinlerdendir.

Kaynak: ahmetrasimkucukusta.com

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.